Vanilka patří mezi nejjemnější a nejdražší koření. Chutná nasládle kořenitě a překrásně voní. Pro svou vůni je využívána jako přísada do parfémů, pro svou chuť jako nezbytné koření do sladkých pokrmů, stejně jako skořice.
Vanilkovník
Vanilkovník je vlastně tropická orchidej, ze které se suší plody – podlouhlé tobolky. Ty se musí sklízet dříve než dozrají. Vanilkovník dosahuje výšky až 15 m, šplhá se po tropických stromech. Pochází ze zemí sřední Ameriky, ale dnes se pěstuje i na Madagaskaru.
Vanilka – od historie po současnost
Výhradním dodavatelem vanilky bylo po dlouhou dobu Mexiko. Holanďané se pokoušeli přenést sazenice vanilky na Jávu. Sazeničky si sice na nové prostředí brzy zvykly a začaly kvést, ale pěstitelé potřebovali plody – lusky. Zjistili, že k tomu je třeba opýlení rostliny. Vanilkové květy se však k opýlení otevírají jen na jeden den den a opýlit je mohou pouze mexické včelky zvané medonosky. Holanďané pomocí jemného štětečku vanilkovník opýlili uměle a díky tomu se pak vanilka rozšířila i do dalších zemí.
Vanilka v kuchyni
Vanilka se používá do všech sladkých pokrmů: do moučníků, polev, krémů, zmrzlin, likérů i kynutých těst. Tobolky můžete vyvařit ve vodě a odvar pak používat.
Diskuze