Alergie na slunce vznikne několik hodin nebo dní po působení slunce. Na pokožce se vytvoří zarudlé svědivé puchýřky, které se šíří zejména ve výstřihu, na pažích a ramenou. Zpočátku je vyrážka mimořádně silná a během léta, kdy je kůže na slunce už trochu zvyklá, postupně mizí až se docela ztratí.
Přibližně ze 70% jsou za alergii na slunce zodpovědné UV A paprsky, kdežto UV B záření hraje malou roli. Dále se na alergii na slunce podílejí volné radikály,
které na buňky dorážejí.
Tři typy alergie na slunce
- Malorka akné
- Fotoalergická reakce
- Polymorfní sluneční dermatóza
Malorka akné
Malorka akné svým vzhledem připomíná běžné akné. Na jeho vzniku se podílí vzájemná reakce slunečního záření a některých chemických látek, které se vyskytují v některých opalovacích a kosmetických prostředcích.
Fotoalergická reakce
Fotoalergická reakce je způsobena vzájemným působením slunečního UV záření a některých rostlin (citrusy, petržel, celer) nebo léků (antibiotika, antirevmatika).
Polymorfní světelná dermatóza
Polymorfní světelná dermatóza je nejčastější forma alergie na slunce. Vzniká působením UV A paprsků.
Alergie na slunce – příznaky
- Zarudlé puchýřky a pupínky, zejména ve výstřihu, na pažích a ramenou
- Kožní zarudliny
- Svědivé rudé skvrny
Alergie na slunce – léčba
- Antialergické léky
- Antidepresiva – u silně svědících projevů
- Antimalarika – u těžkých forem
Alergie na slunce – prevence
- Používání přírodních opalovacích prostředků s vyšším ochranným faktorem
- Zvýšený příjem betakaroténu – zejména v ovoci a zelenině
- Nevystavovat se slunci, při užívání léků nebo jiných látek, způsobujících alergické reakce
Jak se chránit proti sluneční alergii
Chemické látky obsažené ve většině opalovacích prostředků jsou jednou z nejčastějších příčin vzniku alergie na slunce. Tomu však můžete předejít používáním přírodních opalovacích prostředků s vyšším ochranným faktorem. Před podrážděním ze slunce nás chrání řada rostlin a bylin, velmi účinné jsou například výtažky v rostliny Aloe Vera. Nejen že působí jako ochrana proti slunečnímu i UV záření, ale zároveň pokožku zklidňuje a má antibakteriální, antimykotické, antiseptické i dezodorační účinky.
Aloe Vera – ochrana proti slunci
Aloe Vera celkově chrání naši kůži a je proto výborným pomocníkem i pro ty z nás, kteří alergií na slunce netrpíme. Na dovolené v exotické zemi nás může zastihnout nepříjemná vyrážka, přestože se jindy opalujeme bez potíží. Naše pokožka se vždy nedokáže přizpůsobit změně prostředí včetně intenzivnějšího slunečního záření, než se vyskytuje v našich zeměpisných šířkách.
Diskuze