Antikoncepce po porodu
Ženě, která se musí nejprve zotavit z tělesné námahy spojené s porodem, přibývá v prvních týdnech zátěž nejen neklidných nocí, které jsou navíc přerušovány kojením novorozence, ale také často spojené s duševním rozpoložením. Ženy po porodu obvykle ztrácí chuť na sex, tento pocit však po několika měsících přejde. Dopřejte si pohlavní styk teprve tehdy, když se opravdu budete cítit opět připravena.
Od kdy se po porodu opět chránit proti početí
Během šestinedělí, kdy hrozí bakteriální infekce, by ještě nemělo dojít k sexuálnímu styku. Jakmile páry obnoví seuální vztah, měli by použít spolehlivou metodu zabránění početí, i když se ještě nevrátila pravidelná menstruace. Nástup prvního menstruačního krvácení po těhotenství je velmi rozdílný (většinou mezi 6. a 24. týdnem po porodu). Předtím je sice ovulace vzácná, nikoli však vyloučená. Možnost otěhotnění existuje tedy i v tomto období. Neriskujte, protože krátce po sobě následující těhotenství představují pro matku i nenarozené dítě velmi značné ohrožení na zdraví.
Chrání kojení před těhotenstvím?
Ani kojící matka neni plně chráněna před novým otěhotněním pokud kojí, jelikož stejně jako u nekojících žen může k ovulaci dojít ještě před první menstruací. I když je kojení dlouhé a intenzivní, neposkytuje tak spolehlivou ochranu jako jiné antikoncepční metody. Poraďte se proto raději se svým gynekologem, která metoda zabránění početí je právě pro Vás po porodu vhodná.
Antikoncepce během období kojení
Pokud jde o volbu antikoncepčního prostředku během kojení, platí v období kojení zvláštní pravidla. Prostředkem první volby jsou nehormonální tzv. bariérové metody, jako je například kondom. Pokud je děloha po porodu v období 4 až 6 týdnů dostatečně stáhlá, lze zavést i měděné tělísko. Kombinovaná pilulka by v této fázi (po porodu a v období kojení) neměla být používána, protože obsahuje estrogeny a gestageny, které mohou ovlivňovat složení mateřského mléka.
Pilulka s nízkým obsahem gestagenu
Po lékařské dohodě s vaší gynekoložkou mohou být použity přípravky, které obsahují pouze gestagen v nízkém dávkování, jako je například pilulka nebo intrauterinní systém (IUS). Minipilulka musí být bráno pravidělně co 24 hodin, a to s maximální přesností, jinak ztrácí účinek. Tato pilulka nemá žádný vliv na složení mateřského mléka.
Antikoncepční metoda IUS
Antikoncepční metoda IUS (intrauterinní systém) je metoda srovnatelná se sterilizací (chirurgickým přerušením vejcovodů). Poskytuje téměř 100% ochranu po dobu 5 let. Pokud by chtěla mít žena další dítě v době kratší než 5 let, může být systém kdykoliv bez problémů opět vyňat a k oplodnění může dojít v příštím cyklu. IUS může být zaveden 4 až 6 týdnů po porodu, jakmile se děloha po porodu zmenší.
Metoda neplodných dnů - spolehlivá antikoncepce?
Posledním řešením může být sterilizace
Chcete-li s konečnou platností vyloučit možnost dalšího otěhotnění, lze uvažovat o sterilizaci. Tento zákrok však sebou nese určité zdravotní rizika. Pokud chcete podstoupit sterilizaci, nezapomeňte, že to se jedná o konečné rozhodnutí, které již nelze vrátit.
Diskuze