Neplodnost – nemoc 3. tisíciletí
Neplodností se z lékařského hlediska myslí neschopnost počít dítě během jednoho roku nechráněného pohlavního styku. Problém s otěhotněním má až každý šestý pár!
Asistovaná reprodukce
Metody asistované reprodukce neboli umělého oplodnění se neustále zdokonalují. První dítě počaté pomocí asistované reprodukce přišlo na svět v roce 1978. Dnes vděčí za svůj život asistované reprodukci až 3% narozených dětí! Cena za jeden zákrok se sice pohybuje okolo 20 000 Kč, ze zdravotního pojištění jsou ale hrazeny tři „pokusy“.
Metody asistované reprodukce
IVF - in vitro fertilizace, mimotělní oplodnění
In vitro fertilizace je nejčastěji používanou metodou asistované reprodukce. Jedná se v podstatě o mimotělní oplodnění. Nejdříve se hormonálními preparáty stimulují vaječníky, poté se odebere co největší počet vajíček a partnerovo sperma a nejaktivnější spermie se vpraví do inkubátoru společně s vajíčky. Dojde-li k oplodnění vajíčka, umístí se toto embryo do dělohy.
IUI - intrauteriní inseminace
Intrauteriní inseminace je metoda, kdy se masturbací odebraná spermie vpraví přímo do dělohy pacientky. Šance na oplodnění je vyšší už jen proto, že při klasickém pohlavním styku se z pochvy do dělohy dostane jen velmi malá část spermií. Využívá se nejčastěji u párů, kde muž vlastní funkční spermie a žena ani žena nemá zjevné příčiny neplodnosti.
AID – inseminace spermatem dárce
Další metodou je umělá inseminace spermatem dárce. Užívá se pouze sperma anonymního řádně vyšetřeného dárce, a to zejména při neplodnosti partnera.
ICSI - intracytoplazmatická injekce spermií
Metoda využívá přímého (injekčně) vpravení spermie skrze obal do vajíčka. Využívá se například u málo pohyblivých nebo malého počtu kvalitních spermií.
PK - prodloužená kultivace embrya
Tato metoda je záchranou při omezené schopnosti buněčného dělení embrya. Ve speciálním roztoku se sleduje vývoj embryí a následně se vybere nejkvalitnější z nich pro transfer. Kultivace trvá 5 – 6 dní.
AH – asistovaný hatching
Při asistovaném hatchingu se embryo opatrně otevře laserem. Účelem zákroku je zvýšit šanci na jeho uchycení v děloze. Lékař může tuto metodu doporučit pacientce s opticky silným obalem embrya nebo pacientce, u které nedošlo k dosažení těhotenství ani po transferu kvalitních embryí.
PGD – genetické vyšetření embrya
Jedná se o genetické vyšetření embrya před jeho transferem do dělohy. Vyšetřením se vylouží případné vady a abnormality. PGD se provádí u žen vyššího věku, při chromozomální poruše některého z rodičů, při porodu dítěte s vývojovou vadou nebo opakovaných potratech.
Darování vajíček
Pokud vaječníky ženy produkují málo vajíček nebo jen vajíčka velmi nekvalitní, nemá žena moc možností na výběr. Jednou z mála šancí jsou pro ni zcela zdravá a funkční vajíčka od anonymní dárkyně. Poté, co je zdravé vajíčko oplozeno spermií partnera, je vzniklé embryo přeneseno do dělohy příjemkyně. Anonymita je v tomto případě dle zákona oboustranná – jak u dárkyně, tak u příjemkyně.
Chirurgický odběr spermií
Pokud nejsou v ejakulátu přítomny spermie (ano, i to se může stát), získávají se spermie odběrem z varlat či nadvarlat.
Diskuze