Tymián
Tymián je aromatický a stále zelený keřík s malými šedozelenými lístky, který do Vašeho domova vnese vůni Provence. Již v dobách antiky byl velmi oblíbený. Z listů tymiánu se připravují tonizující a stimulující čaje. Má protizánětlivé účinky, používá se k léčbě zažívacích a dýchacích potíží. Velmi dobře se tymián hodí k přípravě pokrmů inspirovaných středomořskou kuchyní.
Bazalka
Pokud si bazalku vypěstujete sami, může mnoho týdnů zdobit Váš domov. Podle potřeby ji můžete využívat při přípravě letních pokrmů. Nejlepší je čerstvá bazalka v kombinaci s rajčaty nebo různými druhy sýra.
Máta peprná
Berte na vědomí, že máta peprná potřebuje dostatek světla a vlhkosti. V podobě éterického oleje má povzbuzující účinky a podporuje soustředění. Chuť máty peprné skvěle vynikne s orientálními masovými specialitami, ale hojně se také využívá při přípravě osvěžujících dezertů.
Oregano
Aromatická bylinka, zvaná také dobromysl potřebuje dobře propustnou a lehkou půdu. Oregano můžete pěstovat v květináči nebo na obrubách skleníku. Podporuje zažívání. Ve Vaší kuchyni zkuste oregano využít při přípravě salátů, masitých pokrmů nebo pizzy. Lístky oregana se používají k přípravě čajů.
Pažitka
Pažitka má lehké cibulové aroma, což se hodí všude tam, kde používáte cibuli. Ale nedoporučuje se ji zahřívat, aby se z ní nevytratil vitamin C. Pažitka snižuje krevní tlak a podporuje krevní oběh. Daří se ji na slunném nebo pohostinném místě. V květináčích poroste i na balkoně či okenním parapetu.
Řeřicha
Řeřicha výrazně podporuje imunitu organismu. Umístit ji můžete na slunné místo i do polostínu, ale důležitý je pravidelný přísun vláhy. Řeřichu můžete doma pěstovat po celý rok.
Diskuze