Chyba č. 1 – rozcvička a strečink
Mnohým z vás určitě připadá nějaká rozcvička úplně zbytečná, ale tak si můžete přivolat nemalé problémy. Neprotažené a nezahřáté svaly před zátěží, mají tendenci k natažení a v některých případech dokonce k natržení. To samé platí i o strečinku po cvičení. Vynecháte-li ho, vystavujete se riziku natažených svalů.
Chyba č. 2 – špatné dýchání
Připadá vám směšné, když se zhluboka a hlasitě nadechujete? Tak byste si měli uvědomit, že vašemu srdci připravujete horké chvíle, a to hlavně při namáhavém cvičení. Nedostatečné a špatné dýchání snižuje okysličování celého organismu. Tím se pak snižuje výkon při cvičení.
Chyba č. 3 – přemáhání bolesti
Jestliže při cvičení necítíte žádné napětí ve svalech, tak přidejte zátěž nebo provádějte daný cvik důkladněji. Mírné napětí totiž signalizuje, že sval pracuje a je dostatečně zatížen. Ovšem nezaměňujte napětí s bolestí. Jakmile cítíte při cvičení bolest, přestaňte. Bolest svalů může znamenat také přetrénování. A pokud se při dalším cvičení bude bolest opakovat na stejném místě, navštivte lékaře.
Chyba č. 4 – všeho moc škodí
Mnozí, a to hlavně ženy, které chtějí zhubnout co nejrychleji, se řídí mottem: čím více, tím lépe. Ale nezapomínejte, že všeho moc škodí. Lepší bude, když si zacvičíte každý den půl hodiny než jednou týdně 4 hodiny.
Chyba č. 5 – nedostatek tekutin
Pitný režim je pro cvičení hodně důležitý. Káva, alkohol a čaj nejsou zbraněmi proti žízni. Pokud svému tělu nedopřejete dostatečné množství tekutin, hrozíte mu přehřátím. Pijte klidně během cvičení po malých doušcích a častěji, nejlépe čistou vodu. Minimum tekutin za den, jsou 2 litry, tak na to nezapomínejte.
Diskuze