Druhy paměti – jaké jsou rozdíly v dlouhodobé a krátkodobé paměti?
- Krátkodobá paměť
Krátkodobá paměť, je paměť, která nám umožňuje vzpomenout si na věci, které se událi v nedávné době (před týdnem, předevčírem, včera, dnes). Tato paměť nám také pomáhá orientovat se v přítomnosti.
- Dlouhodobá paměť
Dlohoudobá paměť, je schopnost člověka vzpomenout si na to, co se událo už dávno (například vzpomínky z dětství, jména vašich dětí, vzpomínky ze školních let..atd.).
Ztráta paměti a její příčiny
Příčin ztráty paměti je celá řada a hraje zde roli mnoho faktorů. Mnohé příčiny jsou ovlivnitelné a dají se léčit, ne vždy se hned musí jednat o Alzheimerovu nemoc. Ztrátu paměti může mít za následek i dlouhodobější deprese. Mezi další, časté příčiny patří také cukrovka nebo porucha štítné žlázy. Někdy také některé léky mohou mít vliv na lidskou paměť.
Náš Zdravotní rádce vám poradí s každým problémem - najděte to, co Vás zajímá!
Staří a ztráta paměti
Stáří je většinou spojováno s různými nemocemi a také se ztrátami paměti. Není však pravdou, že všichni lidé, kteří stárnou mají tento problém. Velmi záleží na správné životosprávě a také na tom, zdali člověk se snaží během života svůj mozek co nejvíce zaměstnávat. Všeobecně se dá říci, že čím více necháváte svůj mozek rozvíjet, tím je menší riziko ztráty paměti.
Cviky pro dobrou paměť, aneb jak předcházet poruchám
Důležitou roli hraje správná životospráva – zdravý životní styl, který zároveň udržuje naše cévy a srdce v dobré kondici. Ideálním tréninkem pro zlepšení paměti, zvláště ve stáří, je například čtení knih a nebo luštění křížovek, zkrátka nové informace paměti prospívají. Pokud chcete, aby Vám paměť dobře a co nejdéle sloužila, měli byste se vyvarovat dlouhodobé nečinnosti, alkoholu, kouření a také se co nejméně stresovat. Všechny tyto faktory mají podstatný vliv na lidskou paměť.
Diskuze