Exkurze do historie svátku
Den otců se slaví třetí červnovou neděli. Zrodil se v Americe, kde ho jako první začala slavit Sonora Smart Dodd, která tak chtěla vzdát hold svému otci, jenž se po smrti své ženy musel postarat o početnou rodinu. V USA i v dalších státech se Den otců dostal do kalendáře a slaví se tedy „oficiálně“.
Dočkáme se i u nás?
V České republice taky proběhly snahy zapsat Den otců do kalendáře. Zatím bezúspěšně, přestože veřejnost je mu údajně příznivě nakloněna. A zatímco ženám se při zmínce o svátku otců rozzáří oči (ostatně první vlaštovky – oslavy Dne otců – se u nás organizují hlavně v mateřských centrech), muži jsou k němu spíše vlažní.
Otec ideál
Pořád se ještě traduje, že muži nejsou pro rodičovskou péči dost dobře od přírody vybaveni. Když se dobře podíváte kolem sebe, zjistíte, že mnozí z nich to s dětmi umějí líp než ženy. Navíc vědci už dávno dokázali, že mateřský cit není vrozený, ale v mnoha případech se v ženě začne rozvíjet až po narození dítěte – takže mají stejné „startovací“ pozice jako muži. (Z toho pramení i frustrace mnohých maminek, když mají po porodu pocit, že ke svému dítěti nic necítí.) Tatínci s hrdostí a samozřejmostí vozí kočárky, přebalují, vodí děti do školky, k lékaři. Pokud nejsou ze své otcovské role vytlačováni, zvládnou péči o dítě stejně dobře jako matka (pomineme detaily, jako punčocháče oblečené naopak nebo zaschlý jogurt na obličeji). Takový tatínek, který je se svým potomkem rád a dovede se o něj postarat, si svůj Den otců určitě zaslouží!
Není v kalendáři? Nevadí! Slavte „neoficiálně“.
A i když většině otců tento svátek nechybí, určitě jim ocenění jejich rodičovské role udělá radost. Proto klidně uspořádejte malou oslavu, překvapte ho dárkem, nechte děti vyrobit přáníčko. Třeba se z téhle akce vyklube nová tradice – i když „jen“ rodinná. Koneckonců, i Halloween, Valentýn nebo Santa Claus u nás nějak začínali. A když prorazili oni, proč ne i otcové se svým svátkem?
Diskuze