Kladné dopady těhotenství na zdraví
Snížení rizika rakoviny prsu
Jakmile se ve vašich ňadrech začne tvořit mléko, stanou se odolnější vůči nádorovému bujení. Organismus totiž v době těhotenství produkuje více obranných protilátek, aby nedošlo k ohrožení dítěte. Zvýšená ochrana bude fungovat i po porodu dítěte a s každým dalším dítětem ji upevňujete.
Větší odolnost vůči bolesti
Díky porodním bolestem, kterými si projdete, si zvýšíte práh bolesti a nějaká migréna vás pak nevyvede z míry.
Zpevnění kostí
Během těhotenství zvýší organismus produkci kostních buněk a vaše kosti se výrazně zpevní. Pravděpodobnost zlomenin tak výrazně klesne.
Prodloužení života
Protože organismus dodává nové buňky nejen vašemu plodu, ale i vám, vaše tělo se zregeneruje a bude odolnější vůči nemocem. Proto se také ženy dožívají vyššího věku než muži.
Upevnění psychiky
Fakt, že ve vašem těle roste nový život, působí blahodárně na vaši psychiku.
Záporné dopady těhotenství na zdraví
Zvýšení váhy
Během těhotenství se změní rozložení tuku v těle a ani po porodu není snadné se kilogramů navíc zbavit. Dochází také k zadržování tekutin v těle a tím k otékání dolních končetin.
Deprese
postihuje mnoho maminek během těhotenství i po porodu. Projevuje se pocity úzkosti a zoufalství nebo i záchvaty vzteku.
Narušení citlivosti
Po porodu se naruší citlivost poševního vchodu a sex pro vás může být velmi nepříjemný. Proto nemá mnoho čerstvých maminek na milování ani pomyšlení.
Pomočování
V těhotenství je nadměrně zatěžováno pánevní dno a uvolňují se pánevní svěrače. Výsledkem pak může být nechtěné pomočování, například když zakašlete nebo vás rozesměje kamarádka.
Péče o dítě
Protože budete neustále vstávat k plačícímu dítěti a dobře prospaná noc bude vyjímkou, naruší se obranyschopnost vašeho organismu a budete náchylnější k nemocem.
Diskuze