Francouzké stravování - jak na to
- Zvykněte si na malé porce jídla. Ve Francii se servírují mnohem menší porce (typický croissant má poloviční váhu než český loupák) a přílohy mají spíše jen doplňující funkci – nedostanete kopu brambor, ale jen hlízu nebo dvě.
- Dezert bývá v podobě sýra – nesníte však celý kotouč, pouze jedno sousto.
- Ve Francii jde u večeře spíše o společný požitek z jídla a konverzaci než o předimenzované talíře dobrot. Večeře začíná aperitivem, doprovázeným olivami. Neusedají tedy ke stolu vyhládlí. Typicky české – „kdo je první, ten je král” tady absolutně neplatí.
- Jídlo u televize také nepřichází v úvahu. Francouzská rodina spolu u jídla hodně mluví, mezi jednotlivými sousty jsou delší pauzy a lidé jsou zasyceni dříve než při rychlém polykání.
- Většina Francouzů sní své hlavní jídlo v poledne. Večer už zbývá jen malá večeře. Nespí tudíž s přeplněným žaludkem.
- Svačiny nebrat. Francouzi se dosyta najedí při hlavních jídlech, nestane se jim tedy, že mají chvíli po obědě ještě na něco chuť. Pokud se v jídle omezujete, máte častěji hlad a ve výsledku toho spořádáte mnohem více.
Francouzké stravování - pár rad na závěr
Vycvičte své tělo k tomu, aby očekávalo hlavní chod pouze v poledne, opravdu si jej ale dopřejte. Dobroty si dopřávejte každý den, ale jen v malých dávkách. Nestane se vám, že sníte na posezení celý závin. U jídla vždycky seďte a používejte kompletní příbor.
- Stačí jen přizpůsobit životní styl, o stravování přemýšlet a nedělat si z jídla jen potřebu, po které se tloustne. Jídlo je přece požitek. U rodinného oběda nemyslete na to, kolik přiberete, když si přidáte těstoviny, ale na to, s kým svůj oběd prožíváte.
Francouzská dieta
Z francouzské kuchyně můžete lehce sestavit zdravou a chutnou dietu. Stejně jako francouzi si ke každému jídlu naložte velké množství čerstvé zeleniny (francouzi milují hlavně chřest, artyčoky, baklažán, fazolové lusky nebo čekanku) s bylinkovou zálivkou. Zeleninu konzumujte v syrovém stavu, jen vyjímečně ji upravujte dušením nebo zapékáním.
Diskuze