Šéf je člověk jako každý jiný – se svými klady i zápory, bolístkami i hříchy. Existují nadřízení, kteří vám dokáží pracovní dobu permanentně znepříjemňovat. Stačí ale poznat, co je k tomu vede a cesta k harmonickému vztahu je mnohem blíž.
Šéf diktátor
Bohužel velmi často se vyskytujícím živočišným druhem mezi šéfy je diktátor. Pocit nadřazenosti mu dělá stejně dobře jako vám relaxování ve vířivce zakončené masáží celého těla. Buď byl přísně vychován a chyby mu nebyly nikdy tolerovány nebo si svým diktátorstvím léčí mindráky. Šéfové diktátoři jsou přesvědčeni o tom, že bez jejich striktního přístupu by firma zkrachovala.
Jak vyjít s diktátorem
S diktátorem nejlépe vyjdete tak, že budete dodržovat jeho řád. Velké plus si u něj získáte, pokud mu budete denně hlásit, na čem pracujete a budete-li iniciativnější než ostatní. Všechny pracovní e-maily mu posílejte v kopii – bude tak mít přehled o všem, co se děje.
Šéf sobec
Miluje chválu a pocit, že je středem pozornosti. Chyby hledá vždy kdekoliv jinde než v sobě – o svých zaměstnancích nechce slyšet příliš chvály, aby jim náhodou nemusel zvýšit plat. Chce, abyste pracovali přesčas, ale ve své vlastní iniciativě – tedy opět bez finanční odměny.
Jak na sobce
Pokud máte „štěstí“ na tohoto samolibého sobce, jděte na něj chytře. Jakékoliv připomínky, kritiku či požadavky uveďte něčím příjemným – pochvalte něco, co se mu podařilo, vytaste nějakou příjemnou novinku. Pak bude k vašim návrhům vstřícnější.
Výbušný šéf – jak ho uklidnit
Když se sejde výbušný šéf s výbušným podřízeným, vznikne časovaná bomba. Abyste s ječícím generálem vycházeli, nesmíte si jeho narážky brát příliš osobně. Ve chvíli, kdy zase dostane svou běsnící náladu, klidně dýchejte. Až domluví, můžete říci svůj názor. Nebojte se ohradit, stále však mluvte klidným hlasem. Pokud vás deptat nepřestane, v zájmu svého psychického zdraví podejte výpověď.
Diskuze