Jezdectví a disciplíny
Kateřina Řehořová
15.11.2006
Jezdectví je poměrně mladý sport. Kůň byl dlouho využíván jako dopravní prostředek nebo pomocník připráci, ale ke sportovním účelům začal sloužit až s příchodem technického rozvoje.
Historie jezdectví
První lidé, kteří začali jezdit na koni, byli asijští nomádi ve 4.-3. tisíciletí př. n. l. Od této doby člověk koně využíval jako dopravní prostředek nebo jako pomocníka při práci. Zvrat nastal v 19. století během technického rozvoje. Koňskou sílu začaly nahrazovat stroje a koně se začali využívat ke sportovním účelům.
Jezdecké disciplíny
V jezdectví je nejdůležitější soulad koně a jezdce. Jezdectví se dělí na několik disciplín:
- drezůra - v této disciplíně kůň předvádí předepsané cviky ve cvalu, klusu i v chůzi. Důležité je, aby kůň vypadal elegantně.
- parkur - kůň a jezdec musí v určeném prostoru (kolbišti) přeskákat postavené překážky s co nejmenším počtem chyb.
- pony sport - pony je závodní kůň, který v kohoutku nedosahuje více než 148 cm. Pony sport jsou jezdecké soutěže, kde jezdci jsou hlavně děti.
- reining - westernová disciplína zaměřená hlavně na poslušnost koně.
- spřežení - soutěží se v jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží. Závod má tři časti-drezůru, terénní jízdu tzv. maratón a překážkovou jízdu.
- voltiž - při této disciplíně se na neosedlaném koni předvádějí gymnastické cviky. Závod se skládá z povinné sestavy a volné jízdy.
- všestrannost - nejnáročnější jezdecká disciplína testující všestrannost koně. Soutěž se skládá z drezůry, parkuru a terénní zkoušky.
- vytrvalostní jízdy = distanční dostihy - při této disciplíně se prověřuje hlavně vytrvalost a zdatnost koně, ale také jezdcovy schopnosti správně vést koně a odhadnout jeho vhodné tempo.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
3.0
Počet:
1
Nejlepší:
3
Nejhorší:
3
Diskuze