Hladovění a hladovka
Nejčastější dietní chybou je hladovění. Pokud hladovíte, tělo se zalekne, že „jídlo došlo“ a vytvoří si tukové zásoby pro přežití. Shozená kila půjdou ze svaloviny, tuk ale zůstane. Pokud občasné hladovění přejde v hladovku – tedy úplnou absenci jídla, postupně se budete potýkat s potíži jako je únava, zapáchající dech, bušení srdce, svalová slabost, záchvaty zimy a bolesti hlavy. Budete neklidní, sklony k depresím se budou prohlubovat. Je prokázáno, že hladovějící lidé se uzavírají do sebe, přestávají mít zájem o své okolí – včetně rodiny a přátel.
Čím déle hladovět budete, tím horší je obvykle také přechod k běžné stravě. Tělo bude chtít všechno to hladovkové příkoří vynahradit, takže očekávejte nezřízený záchvat žravosti. Nakonec budete vážit ještě více než před hladovkou – a svaly tentokrát nahradí tuk! Navíc, pokud to při přechodu přeženete se solí, čekají vás otoky končetin a očních víček, které mohou trvat i několik dní. A to nejhorší nakonec – dlouhodobé hladovění, které přinese své výsledky – tedy rapidní úbytek kil, může snadno přejít v životu nebezpečnou anorexii.
Jo-jo efekt
Diety končící opětovným nabráním kilogramů k původní váze mohou způsobit úplný rozvrat metabolismu. Časté přejídání způsobuje špatné hospodaření s minerály – sníží se množství draslíku v těle, což může vést k srdečním poruchám, dochází k dehydrataci, střevním potížím a nezřídka také k hormonálním poruchám. Přejídání může sklouznout v poruchu příjmu potravy – nejčastěji k bulimii.
Přemíra sportu
Pokud to přeháníte se sportem a nedodáváte tělu dostatek živin na zvýšený energetický výdej – především v podobě bílkovin a sacharidů, svaly přetížíte a koledujete si o malér. Svalová vyčerpanost může přejít ve svalovou horečku a vyřadit vás z běžného života na několik dní.
Dieta bez tuku
K tomu, aby se do těla vstřebaly vitamíny a minerály jako je vitamín A, D a E nebo vápník, je třeba přijímat stravou i tuk. Vrhne-li se žena výhradně na nízkotučné jogurty, její tělo vápník bez užitku vyloučí – chybí mu totiž tuk, ve kterém by se minerál mohl rozpustit. Nedostatek vápníku se pak odrazí na stavu kostí, vlasů a nehtů.
Tuk potřebujeme také kvůli nenasyceným mastným kyselinám – jejich nedostatek může vést k nezvratným zdravotním potížím (kardiovaskulární onemocnění, jaterní potíže, poruchy zraku a plodnosti ad.).
Rady pro dokonalou postavu:
Vláknina - základ zdravého hubnutí
Hubnete? Všímejte si obalu
Hubněte při úklidu!
Vnitřní tuk ohrožuje vaše zdraví
Dieta - skutečnost o dietních potravinách
Chuť na sladké - jak ji zahnat
Diskuze