V klidném stavu je krevní tlak nižší než po fyzické námaze nebo rozrušení (mimochodem slyšeli jste o stresových potravinách - více zde). Oficiálně se krevní tlak měří v Pascalech, ale v medicíně se nejčastěji udává v milimetrech výšky vytlačeného sloupce rtuti klasického rtuťového tlakoměru.
Krevní tlak – vyšetření krevního tlaku
Měření krevního tlaku je běžnou metodou vyšetření, kdy lékař pomocí tonometru zjišťuje konkrétní hodnotu Vašeho krevního tlaku.
Krevní tlak – jak se měří
Lékař Vám přiloží tonometr na paži nebo stehno a na stupnici odečítá konkrétní dvoucifernou hodnotu. První hodnota ukazuje vyšší číslo, což je systolický tlak. Nižší číslo označuje diastolický tlak.
Krevní tlak – optimální hodnota
120/80 nmHg (milimetrů sloupce rtuti)
Krevní tlak – co dělat před vyšetřením
Před měřením krevního tlaku byste měli zaujmout pozici, ve které se bude měření provádět a setrvat v ní aspoň 15 minut. Tak se krevní tlak uklidní a jeho hodnota nebude ovlivněna například předchozí námahou. Nedoporučuje se, měřit krevní tlak ani po konfliktní situaci jako je třeba stres, který tlak výrazně zvyšuje.
Krevní tlak – poruchy krevního tlaku
K nejčastějším příčinám úmrtí patří onemocnění srdce a krevního oběhu spolu s rakovinou. Stále více lidí trpí vysokým krevním tlakem (hypertenze) - patří mezi civilizační choroby, klikněte zde.Druhou formou poruchy krevního tlaku je nízký krevní tlak (hypotenze).
Mnoho pacientů problémy s krevním tlakem neřeší, jelikož o něm ani neví. Lékaře často navštíví až když je nemoc fyzicky obtěžuje, což je mnohdy pozdě.
Diskuze