Logopedie obecně
Logopedie je speciální pedagogický vědní obor, který se zabývá vývojem řeči a příčinami jeho narušení či opoždění. Jednodušeji řečeno, logopedie je nauka o lidské řeči, jejích poruchách, diagnostice a léčbě.
Logopedie – hlavní zaměření
- Náprava všech poruch výslovnosti
- Pomoc dětem se pacifickými poruchami učení
- Léčba lehkých mozkových dysfunkcí
- Léčba koktavosti a barvosleposti
- Léčba hlasových poruch
- Léčba poruch řeči s psychických příčin
Logopedie – práce logopeda
Logopedi se věnují jak preventivnímu ovlivňování mluvené, čtené a psané řeči, tak činnosti výchovně nápravné u dětí s porušenou řečí. K léčbě používají různé řečové techniky nebo počítačové programy, se kterými pracuje postižená osoba společně s logopedem.
Logopedie – doporučení lékaře
Logopedické vyšetření lékař doporučí (více o preventivních prohlídkách zde) v případě, že zaznamená poruchu výslovnosti, plynulosti řeči, vývojovou vadu, poruchu učení, sluchu, hlasu a změny řeči následkem úrazu nebo mozkových příhod.
Logopedie – jak často chodit k logopedovi
Návštěvnost logopeda záleží na typu a druhu vady. Obecně však platí, že úspěch bude zaručen jen tehdy, je-li dobrá spolupráce mezi logopedem a pacientem.
Logopedie – kdy se logopedická léčba neprovádí
Logopedické vyšetření nelze provést v případě, že dítě má infekci horních a dolních dýchacích cest (rýma, kašel aj.).
Logopedie – zdravotní pojišťovna
Zdravotní pojišťovna hradí logopedickou péči a všechny poruchy komunikace na doporučení lékaře. Naopak konzultace na žádost rodičů bez doporučení lékaře či potvrzení pro různé instituce a nadstandardní péče si musíte uhradit sami.
Diskuze