Meningokok – co ho způsobuje
Meningokok způsobuje docela běžná bakterie, která žije v nosohltanu asi patnácti až dvaceti procent zdravé populace. Lidé s touto bakterií ve většině případů neonemocní, ale mohou se stát nebezpečím pro ostatní.
Meningokok – jak k nemoci dochází
V případě, že meningokok překoná všechny naše obranné bariéry v těle, vyvolá opravdu nebezpečnou reakci. Jedná se o zánět mozkových blan (meningitida) neboli meningokovou sepsi či toxický šok, což je otrava krve. Ta je způsobená přítomností a rychlým množením bakterií v krevním řečišti s toxickým poškozením orgánů.
Meningokok – následky nemoci
V České republice je každý rok zaznamenáno zhruba sto případů meningokoku. Z nich deset až dvacet procent končí smrtí. Pokud se pacienta podaří díky včasné léčbě zachránit, zanechá meningokok trvalé následky. Můžou jimi být hluchota, postižení srdce a někdy i amputace končetin.
Meningokok – jak se přenáší
K přenosu meningokoku dochází tzv. kapénkovou infekcí, obvykle líbáním, kašlem či kýcháním. Většinou se tato choroba šíří mezi lidmi, kteří jsou v úzkém kontaktu. Nejčastější místa, kde se meningokokem můžete nakazit, jsou diskotéky, kluby, letní tábory, různé taneční párty a studentské koleje. K šíření závažné meningokokové infekce může dojít i ve škole v přírodě.
Meningokok – příznaky onemocnění
V počátečním stadiu se meningokok dá velice těžko odhalit. Jeho příznaky jsou téměř stejné jako u chřipky a rozvinout se mohou během jednoho až tří dnů, ale i do několika hodin. Někdy se u nakažených meningokokem objeví bolesti hlavy, kloubů, svalů, vysoké teploty či vyrážka. Ovšem ne všichni postižení mívají tyto příznaky. Jsou případy lidí, kteří byli nakaženi meningokokem a neobjevil se u nich žádný z příznaků.
Meningokok – nejčastější skupiny onemocnění
Nejrizikovější věkovou skupinou, kterou meningokok ohrožuje, jsou mladí lidé mezi patnácti až devatenácti lety, ale mohou se nakazit i starší lidé či kojenci.
Největší problémy s meningokovým onemocněním je v posledních letech ve Velké Británii, dále pak v Irsku, Nizozemsku, Maďarsku, Kanadě a na Islandu.
Meningokok – prevence
Odborníci se shodují, že nejlepší prevencí proti meningokoku je očkování. K dostání je již i v České republice nová generace očkovacích látek, tzv. konjugované vakcíny. Ty zaručují dlouholetou ochranu (podle posledního výzkumu až 15 let).
Očkovat je možné děti od dvou měsíců, ale i během dospívání či dospělé.
Diskuze