Miltonie - Miltonia

Tento druh orchidejí se rozděluje na 2 základní skupiny. První skupinou jsou ty, které pocházejí z Brazílie a snáší vyšší teploty a hodí se pro pěstování v bytě nejlépe. Do této skupiny patří Miltonie.
Květ bílo-fialové orchideje

Miltonie

Tento druh orchidejí se rozděluje na 2 základní skupiny. První skupinou jsou ty, které pocházejí z Brazílie a snáší vyšší teploty a hodí se pro pěstování v bytě nejlépe. Do této skupiny patří Miltonie. Rostliny z druhé skupiny pocházejí z Kolumbie a dávají přednost vlhkému a chladnému vzduchu, jsou proto vhodnější pro trvalé pěstování ve skleníku. Jedná se o známé maceškové orchideje – Miltonopsis.

Umístění

Rostlina má ráda světlo, ale ne přímé slunce.

Teplota

Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C maximum 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C.

Zálivka

Miltonii zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku.

Vzdušná vlhkost

Miltonia má rádo vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 60%.

Hnojení

Od března do září, 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro orchideje, které neobsahují vápno.

Přesazování

Přesazujeme pouze v případě, že kořeny Miltonie vyčnívají z květináče a rostlina špatně roste. Miltonia totiž, stejně jako všechny orchideje, přesazování špatně snáší. Obvykle ji přesazujeme po 3 až 4 letech, aby květina dobře rostla. Květináč však nesmí být příliš velký. Jako půdu použijeme speciální koupenou zeminu pro orchideje. Můžeme si ji připravit sami z 1 dílu jemně mletých kořenů kapradí, 1 dílu jemně drceného mechu, 1 dílu lehké kypré drnovky a 1 dílu listovky. Můžeme použít i jinou směs, a to: 1 díl kypré rašelinové zeminy (nejlepší je svrchní hnědá rašelina ) a 1 díl jemně drcené borové kůry.

Množení

Miltonii rozmnožujeme dělením a vzdušnými kořeny.

Choroby

Hnědé skvrny na listech

Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte.

Vodorovný nebo skloněný růst

Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.

Plesnivý povlak na listech

Příčinou je padlí, které se může se šířit při častém mlžení listů za chladna, a také pokud je vypařování vody z listů omezené.

Žádné květy

Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje.

Škůdci

Svilušky, štítenky, červci a mšice.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies