Zkušební doba – rozhodující zkouška nového zaměstnance
Úkolem zkušební doby je ověřit si, zda opravdu disponujete znalostmi a zkušenostmi uvedenými v životopise. Stejně tak si musíte ověřit vy, zda se náplň práce shoduje s tím, co vám řekli na pohovoru. Ve tříměsíční zkušební lhůtě můžete odejít ze dne na den bez udání důvodů. Stejně tak ale můžete výpověď dostat vy. Někdy stačí malá chyba a máte po práci. Víme, jak tomu předejít.
Plujte s proudem
První dny a týdny se snažte na sebe přehnaně neupozorňovat, stejně tak ale nesmíte působit jako šedá myš. Najděte zlatý střed. Snažte se začlenit do kolektivu a plout s proudem. Nemachrujte a nevytahujte se. Nenabízejte všem hned druhý den tykání. S pochvalami a lichotkami si samozřejmě přilepšíte, ani v tomto směru to ale nesmíte přehánět. První dny zkrátka více naslouchejte a dvakrát měřte, než začnete jednat!
Vhodně se oblékejte
Součástí firemní kultury bývá často i určitý způsob oblékání. Pokud si s volbou nejste jisti, zeptejte se přímo nadřízeného, jaký oděv se od vás ve firmě očekává. Vždy je ale vhodnější zvolit formálnější oblečení. Nezapomínejte, že vzhled, tón hlasu a obsah vašeho sdělování je to, co nejvíce určuje první dojem. Nepřehánějte to se šperky, make-upem ani parfémem.
Ptejte se a pozorujte
Pokud něčemu nerozumíte, ptejte se. Vše si zapisujte, ať se na jednu věc nemusíte ptát třikrát. Snažte se zapamatovat si nová pravidla a pozorujte – pozorováním pochopíte některá nepsaná pravidla (způsob komunikace, styl oblékání, oslovování na pracovišti apod.).
Buďte upřímní
Buďte asertivní a řešte problémy na rovinu. Nelžete. Šéf, který se ve vás jednou zklame, už ve vás nemusí ztracenou důvěru znovu najít. Pokud uděláte chybu, přiznejte se k ní, poučte se a napravte ji.
Zabodujte u šéfa
Včasné plnění úkolů, vlastní iniciativa a případná ochota práce přesčas, to jsou hlavní body k dobru. Ke konci zkušební lhůty se zeptejte nadřízeného, co vám šlo a v čem byste měli přidat.
Diskuze