Máta peprná-Mentha piperita L.
Máta peprná se svým výrazným aroma a chutí mentolu a kmínu patří mezi nejstarší kořeninové a léčivé bylinky na světě. Hojně je využívána především v arabských zemích.
Lidové názvy máty
Pepřová máta, balšám, větrové koření, větrovka.
Sběr máty peprné
Listy máty se sbírají na počátku květu za suchého počasí okolo 12. hod a suší se ve stínu, pokud možno rychle. Nejčastěji od června do září.
Účinné látky máty peprné
Menthol, menthon, menthofuran, ve stopkách terpeny a řadu jiných látek.
Použití máty peprné
Máta se používá na mnoho zdravotních problémů. Z máty si můžeme udělat čaj neboli nálev, který působí proti bolestivým křečím trávicího ústrojí a nadýmání, a také jako prostředek k povzbuzení chuti k jídlu. Mátu je velce příjemné inhalovat při rýmě, zánětu hrtanu a zánětu průdušek.
Zevní použití mátové tinktury
Mátová tinktura se využívá k zevnímu použití a to při svědění kůže, při bolestech hlavy, při vyrážkách a při kopřivkách. Proti kašli dobře působí mátové bonbóny, které ještě obsahují med a cukr. Proti nachlazení je dobré užívat mátový likér z mladých čerstvých lístků, lihu a cukru, který necháme uležet několik týdnů ve vodě. Když do tohoto likéru přidáme koňak, vodku nebo jiný destilát můžeme ho použít při zažívacích potížích. K potírání čela při silných bolestech hlavy, migrénách a na pohmožděniny můžeme použít mátový olej. Také je částou součástí masážních olejů.
Diskuze