Co je to ortéza?
Ortéza je zdravotní pomůcka zajišťující stabilitu trupu, horních nebo dolních končetin – záleží na druhu ortézy. Ortézy mohou určenou část těla znehybnit úplně, nebo jen danou oblast fixovat – bez omezení v pohybu. Ortézy se využívají především při úrazech nebo onemocněních kloubů či svalů. Mohou být vyztuženy pevnými konstrukcemi nebo jsou velmi pružné a ohebné.
Jak získat ortézu
Máte-li pocit, že by ortéza mohla pomoci zmírnit vaše zdravotní potíže, poraďte se se svým lékařem. Poukaz na ortézu musí vypsat váš specialista (ortoped, chirurg, neurolog či protetik).
Druhy ortézy
Ortézy horních a dolních končetin
Mezi ortézy dolních končetin patří kolenní ortéza, kotníková nebo kyčelní ortéza a mnohé další. Tyto ortézy nejsou používány pouze pacienty s onemocněním dolních končetin, ale také zcela zdravými lidmi, kteří jen potřebují fixovat stabilitu kloubů a svalů. Kolenní ortézy běžně užívají cyklisté, kteří na své klouby vyvíjejí zvýšenou zátěž. Ortéza tak slouží jako ochrana před namožením svalů a kloubů. Sportovní ortézy jsou obvykle řešeny jako návlek, vyrobeny z pružného, ale pevného textilního materiálu (neoprén apod.). Ortézy horních končetin mohou fixovat ramena, loket či prsty.
Sed ortézy
Existují také tzv. sed ortézy určené pro pacienty upoutané na invalidním vozíku. Sed ortézy udržují páteř ve správné poloze, zároveň zajišťují optimální polohu kyčelních kloubů a dolních končetin při sedu. Sed ortézy jsou zvláště vhodné pro děti se svalovou dysfunkcí (myopatie).
Trupové ortézy – korzety
Trupové ortézy neboli korzety jsou vyrobeny z pevného plastového materiálu a slouží k léčbě trupu a páteře. Korzety fixují trup ve správné poloze a napravují tak vadné držení těla. Většinou se vyrábějí podle sádrového odlitku a RTG snímků.
Příspěvek Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra na ortézy
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra umožňuje členům Klubu pojištěnců čerpat z příspěvků nadstandardní zdravotní péče, jehož součástí je v roce 2007 i příspěvek na ortézy.
Diskuze