Kozlík lékařský - Valeriana officinalis L.
Valeriana pochází z latiny a znamená síla, zdraví. Kozlík lékařský se kdysi přidával do lektvarů lásky. Bylina měla ochraňovat od blesků a uhranutí. Pachem kozlíku lékařského jsou přitahovány nejen krysy ale i kočky. Čarodějnice nazývaly tuto bylinu kočičí prackou. Američtí indiáni používali byliny k léčbě paralyzovaných končetin a epilepsie. Jako sedativa se používal kozlík lékařský ve druhé sv. válce na nervové otřesy způsobené výbuchem bomb.
Lidové názvy kozlíku lékařského
Kozlíku lékařskému se také říká baldrián, baldrán, odolen, kočičí kořen, čertikus.
Sběr kozlíku lékařského
Sbírá se v období od srpna do října a to podzemní část – oddenek s kořeny. Sušíme na sušárně teplotou do 40°C. Správně usušené kořeny se musí s praskotem lámat. Vlastníte-li doma kočku, pečlivě uschovejte zásoby této byliny !!!
Účinné látky kozlíku lékařského
Silice, mono a sekviterpeny a jejich deriváty, valepotriáty, deriváty kyseliny valerové, cukry, sliz, hořčinu, třísloviny, alkaloidy a flavonoidy, isovalerianový kyselý ester, alkaloidy valerin, chanitin, actinidin a valerianin, cholin, baldrinal a azulen, bornylformiat, bornylacetát, valeriánový kafr, alkoholy aj.
Použití kozlíku lékařského
Užívání rostliny oceníte hlavně při léčbě nespavosti, neklidu a nervozity. Pomůže Vám při poruchách spánku a nálady, při depresích, slabém třesu, epilepsii a bolestech kloubů a svalů. Je vhodný také při psychologickém stresu, hysterických stavech, migréně a žaludečních obtížích. Dále je používána při menstruačních křečích a příznacích spojených s menopauzou.
Vyšší dávky mohou způsobit bolesti hlavy, lehkomyslnost, halucinace, křeče, nervozitu!!! Používat nejdéle tři dny a poté na tři dny vynechat.v těhotenství se nedoporučuje kozlík lékařský používat, mohl by poškodit srdce dítěte!
Diskuze