Stanování – dvouvrstvý stan
Univerzálnost a další výhody dvouvrstvých stanů oproti jednovrstvým při pobytu v přírodě jsou jednoznačné. Pokud pomineme stanování v nejvyšších horách nebo oblasti, kde vůbec neprší. Proto dejte rozhodně přednost tomuto typu stanu.
Stanování – podlaha je základ
Stan musí mít dobrou podlahu, odolnou proti oděru, pevnou a hlavně spolehlivě nepropustnou. Základní tkanina musí být opatřená nepropustnou vrstvou. Nejvhodnější je silikonová vrstva, velmi dobrým kompromisem jsou také polyuretanové nátěry. Nevhodné jsou akrylátové vrstvy. Nejpodstatnější je ale nepropustnost podlahy. Měla by udržet minimálně 10 000 mm vodního sloupce.
Stanování – tropiko
Tropiko je vnější vrstva stanu. To by mělo být pevné, odolné proti UV záření, rozměrově stálé a opět hlavně nepropustné. Volí se lehčí, ale pevná tkanina. Velmi důležité je zalepení švů – jak u podlahy, tak u tropika. Vnitřní vrstva stanu musí být pevná, dobře paroprodyšná, hydrofobní, aby vlhkost produkovaná uvnitř stanu mohla snadno procházet celým povrchem vnitřního stanu dál k větracím otvorům.
Stanování - moskytiéra
Mnohdy je zapotřebí intenzívně vyvětrat ve stanu nahromaděnou vlhkost. V přírodě však číhá spousta nepříjemného hmyzu. Proto je velmi důležitá samostatně otevíratelná moskytiéra ve vchodu vnitřního stanu.
Stanování – konstrukce stanu
Pevné, lehké, dobře skládatelné stanové pruty konstrukce jsou základem. Nejvhodnější jsou pruty složené z duralových (slitina hliníku) trubek různých průměrů. Duralové trubky jsou spojeny vnitřními či vnějšími duralovými spojkami. Pozor však na nekvalitní napodobeniny! Dbejte na známou značku, neobětujte kvalitu za kvantitu.
Dejte si také pozor na to, které značky nabízejí náhradní díly. Může se stát cokoli. A kdo by chtěl kupovat nový stan kvůli drobnosti. Na stanu nechtějte ušetřit, u sportovního zboží se to opravdu nevyplatí. Sázejte na kvalitu.
Diskuze