Zde se prolínají dva světy
Turecko zaujímá významnou zeměpisnou polohu. Po celou historii tvoří tato oblast bránu mezi západní civilizací a východním orientem. Často se tady střetávali muslimové s křesťany. Míchají se zde odlišné životní styly a zcela rozdílné kulturní návyky. Přímo na hranici mezi Asií a Evropou leží největší turecké město Istanbul, ve kterém jsou nejrůznější vlivy poznat nejvíce.
Istanbul je hlavní brána do Asie
Istanbul byl založen v roce 667 př. n. l. pod názvem Byzantion. Město náleželo Římu, jeho strategická poloha však byla motivem pro nájezdy zejména Osmanů. Konstantin Veliký nechal Byzantion přejmenovat na Konstantinopol ( Cařihrad ), ve své době bylo město po Římu druhým nejdůležitějším městem v říši. Později pak městem hlavním v její východní části.
Řím versus Turci
V roce 1453 Konstantinopol po krvavých křížových výpravách dobyli Turci a město dostalo dnešní název Istanbul. Vzniklo zde centrum Osmanské říše. Tento stav trval do roku 1923, kdy vnikla Turecká republika a jako hlavní město si zvolila Ankaru. Istanbul je městem křesťanů, muslimů i židů. Panuje zde hektický život plný dopravní kolapsů. Neustálé davy lidí, spousta zboží, smlouvání cen…
Různorodá kultura, různorodé památky
Nejvýznamnější památkou byzantské architektury je chrám Hagia Sofia, čili chrám Boží moudrosti. V 15. století byla Hagia Sofia přestavěna na mešitu, podle níž vznikly další mešity v Osmanské říši. Další stavby, ze kterých historie přímo sálá jsou: Sulejmanova mešita, kostely Chora či Pammakaristos, věž Galata, nejrůznější paláce nebo obrovská Modrá mešita s šesti minarety.
Diskuze