Tymián obecný - Thymus vulgaris
Ve Francii tymiánu obecnému říkají penicilin chudých. Je jednou z nejsilněji antibioticky působících bylin. V lidovém léčitelství patří tymián mezi nejspolehlivější prostředky při chorobách horních cest dýchacích, kašli a bronchitidě.
Lidové názvy tymiánu obecného
Tymiánu obecnému se také říká démut, démuť, douška vlašská, dymián, dymiánek, mateřídouška římská, mateřídouška vlašská, thým vonný a tymiánek.
Sběr a sušení tymiánu obecného
Nať tymiánu se sbírá od května do srpna. Suší se v silnějších vrstvách (až 30 centimetrů) na přímém slunci, nebo umělým teplem do teploty 40°C.
Účinné látky
Tymián obsahuje poměrně velké množství silice obsahující tymol (až 3,5%) , cymol, karvakrol, a-pinén, linalol, borneol a cineol; až 10 % tříslovin, organické kyseliny, hořčiny, saponiny, flavonoidy.
Použití tymiánu obecného
Tymián působí proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Mírní kašel, působí protizánětlivě. Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických bylin, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům.
Tymiánový čaj
1 plnou lžíci tymiánu vložíme do hrnečku se 150 ml studené vody a pomalu přivedeme k varu. Poté sejmeme ze sporáku a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a osladíme medem.
Domácí tymiánové kapky
150g čerstvě nasekané natě tymiánu dáme do zavařovací sklenice. Přidáme 300ml čistého alkoholu z lékárny a vše necháme jeden týden odpočívat. Čas od času obsah sklenice promícháme. Po týdnu scedíme, zředíme s 300ml převařené vody a naplníme do malých skleniček, které uchováme v chladu a temnu.
Tymián k inhalaci
1l vody přivedeme k varu a přidáme 3 lžíce tymiánu. Hrnec odstavíme ze sporáku. Vše necháme asi 10min louhovat. Připravený nálev vlijeme do misky a inhalujeme.
Koupel s tymiánem
Do většího hrnce dáme 1 – 2 hrsti čerstvého nebo sušeného tymiánu. Přilijeme 2 -3l vařící vody, 10min necháme louhovat a nakonec scedíme. Tento koncentrát přilijeme do teplé vody ve vaně.
Diskuze