Vegetariánská strava obsahující plnohodnotné mateřské mléko nebo speciální stravu pro kojence a dostatečné množství energie a živin včetně železa, vitamínu B12 a vitamínu D, zajišťuje kojencům zcela normální vývoj. Narušení vývoje způsobují jenom velmi omezující diety jako je fruktariánství a dieta založená pouze na syrové stravě. Tyto diety proto nemohou být doporučovány ani těhotným či kojícím ženám, natož kojencům či dětem.
Jak doplnit stravu těhotných a kojících vegetariánek a veganek
- B 12 - strava těhotných a kojících veganek by měla denně obsahovat vhodný zdroj vitamínu B12.
- Vitamin D - při nedostatku syntézy vitamínu D z důvodu omezeného slunečního záření, fototypu barvy pleti, ročního období nebo používání opalovacích krémů by těhotné a kojící ženy měly mít suplementaci vitamínem D nebo tímto vitamínem obohacenou stravu.
- Železo (Fe) - suplementace železem může být nutná jako prevence nebo léčba anemie vyvolané nedostatkem železa, která se běžně vyskytuje nejen během těhotenství. Ženám v koncepčním období je doporučován denní příjem 400 mg folátů ve formě doplňků či obohacených potravin, spolu s konzumací přirozených folátů ve stravě.
- Kyseliny linolenová - je obsažena ve lněném semínku, lněném oleji, řepkovém oleji a sójovém oleji. Kyselina linolenová je prokurzorem DHA, těhotná a kojící vegetariánka by měla používat vegetariánské DHA suplementy (z mikrořas).
Z údajů vyplývá, že novorozenci vegetariánských matek mají nižší hladinu DHA v míše a plazmě než je tomu u novorozenců nevegetariánů, není však známo, co je důvodem.
Hladina DHA v mateřském mléce laktoovovegetariánských a veganských matek je také nižší než u nevegetariánských maminek. DHA zřejmě hraje roli při vývoji mozku a oka a příjem DHA stravou může být důležitý pro plod i novorozence. Proto by těhotné a kojící veganky a vegetariánky měly do své stravy zařadit vhodné zdroje kyseliny linolenové, jak bylo dříve zmíněno.
Diskuze