Vodoléčba po domácku
Kateřina Řehořová
20.05.2006
Kůže nám poskytuje kromě ochrany také velkou službu tím, že odvádí z těla škodlivé látky. Ty se nejlépe vylučují vodními procedurami jako jsou různé obklady, koupele, sauny a zábaly.
Vodoléčba a historie
První zprávy o vodoléčbě sahají do období 1 500 let před naším letopočtem. Voda se užívala k léčení už ve Starém Egyptě. Řím se proslavil svými lázeňskými domy, které kromě léčby vodou nabízely i obveselení místními ženami. Zprávy o léčivém účinku vody se brzy rozkřikly do celého světa a zakrátko mělo své lázně snad každý stát. S léčbou se to zpočátku přehánělo. Ruští pacienti se například potili v parní lázni 15 dní nepřetržitě. Bylinkáři doporučovali přidávat do koupelí a obkladů léčivé rostliny a zábaly se tak staly hlavním způsobem léčby mnoha nemocí.
Vodoléčba funguje i dnes
Lidé neměli v minulosti žádné léky a vodu považovali za svatou. Jejich způsoby vodoléčby fungují dodnes. Dokazuje to i zařazení vodoléčby jako jedné z hlavních procedur všech lázní. Vy ale nemusíte jezdit do Karlovy Varů, abyste metody vodoléčby vyzkoušela na vlastní kůži. Předkládáme vám pár receptů, jak si tuto metodu vyzkoušet doma.
Koupel nohou
Teplá koupel nohou po dobu 15 až 30 minut pomáhá při bolestech nohou, při jejich únavě apod. Na jeden litr vody stačí lžíce soli nebo odvar z bylinek. Pokud vydržíte stát nohama ve studené vodě aspoň na jednu minutu, zlepšíte se krevní oběh, trávení, zmírníte svou nespavost a nervozitu.
Sedací koupel
Pomáhají při slabém žaludku, hemeroidech, zácpách a kolikách. Koupel by neměla být delší než 15 minut. Dělejte ji nejlépe z odvaru přesličky rolní nebo z dubové kůry.
Oční koupel
Jsou výborné při obtížích očí. Do teplého (ne horkého!) odvaru z heřmánku ponořte obličej, na 10 sekund otevřete oči, pak hlavu zvedněte a po chvíli akci opakujte. Koupel velmi posiluje oči.
Koupel hlavy
Pokud si budete hlavu na jednu minutu namáčet do studené vody, odstraníte bolesti hlavy. Příjemné a léčivé jsou i pětiminutové teplé koupele.
Koupel celého těla
Pokud se rochníte ve vaně, přidejte odvar z jakýchkoliv bylin. Nezapomínejte, že kůží odvádíte jedovaté látky třikrát více než dechem! Dochází tak k očistě organismu, k jejímu posílení a léčbě různých nemocí.
Solné koupele
Jsou tolik účinné proto, že působí hluboko pod kůží a působí tak na celkovou látkovou výměnu. Má příznivý vliv na celý organismus. Zvláště osvědčené jsou při léčbě revmatismu.
Obklady
Na těžko se hojící rány a boláky přikládejte obklady namáčené v odvaru přesličky rolní. Je na tyto typy neduhů nejúčinnější. Náhradou může být také měsíček nebo heřmánek.
Napařování
Vdechování par horkého odvaru z heřmánku nebo borovic odstraňuje obtíže horních i dolních cest dýchacích, zvláště pak rýmu, zánět průdušek i obyčejné nachlazení. Zmírňuje bolesti uší a uvolňuje v nich tlak.
Zázračný heřmánek
Heřmánek je výborný do všech druhů koupelí. Tato bylinka uklidňuje, odstraňuje křeče, snižuje nervozitu.
Všeléčící borovice
Odvar z borových větviček a šišek v koupeli má blahodárný účinek na srdce a nervy. Pomáhá při zánětech nervů, nespavosti, obrně, revmatizmu, bolestech kloubů, astmatu a plicních onemocněních. Je dobrá na posílení organismu po těžké nemoci.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
4.0
Počet:
1
Nejlepší:
4
Nejhorší:
4
Diskuze