Nejchladnější zemí je Antarktida
Nejchladnějším a největrnějším kontinentem světa je Antarktida, rozprostírající se po jižním pólu Země. Obloha je zde převážně bezoblačná, srážky minimální. Sníh, který znáte z televizních záběrů nebo učebnic, je ve skutečnosti přivátý větrem. Vítr někdy dosahují síly uragánu. Průměrná teplota se pohybuje od -40°C do -70°C, rekordně nejvyšší teploty dosahují až -90°C. Vzhledem k drsným klimatickým podmínkám je země neobydlená – dočasně ji obývají pouze vědečtí pracovníci ve speciálních polárních stanicích.
Nejvíce prší na Havaji
Nejdeštivějšími místy na zemi jsou tropické oblasti. Mimo ně vyniká neuvěřitelným množstvím srážek také novozélandský fjord zvaný Milford Sound - prší tu až 300 dní v roce. Absolutní rekord ale drží stát Kuauai na Havajských ostrovech. Na návětrných svazích sopky Waialeale prší neuvěřitelných 350 dnů v roce.
Tipněte si, kde leží nejzasněženější místo světa
Vyhaslá sopka Mount Rainier leží v americkém státě Washington. Měří 4 392 m. n. m. a ročně zde spadne 31 metrů sněhových srážek.
Egypt - nejteplejší a nejsušší
Nejteplejší a nejsušší zemí je Egypt. Na některých místech neprší několik let. Rekordy v nejvyšších teplotách dlouhodobě boří poušť Sahara, kde se teploty pohybují až okolo 70°C.
Země s nejvýraznějšími výkyvy klimatu
Největší výkyvy klimatu zaznamenává v posledních letech Grónsko. V únoru roku 2005 byly teploty v Grónsku dokonce vyšší než v jižních zemí Evropy. Na západním pobřeží ostrova zde naměřili rekordních 16°C, čímž teplota překonala dlouhodobý normál o celých 40 stupňů Celsia. Tyto teplotní výkyvy svědčí o hlubokém rozvratu klimatického systému.
Klimatické zvraty zasáhly téhož roku i Afriku. Na severu Alžírska se objevila sněhová vánice! Spousta domů postavených z lehkých materiálů se pod tíhou sněhu se zřítila.
Diskuze