Kdy vznikají problémy se žlučníkem?
Žlučník je orgán, který vypudí žluč, jestliže přijmeme nevhodné (nejčastěji tučné) jídlo. Jeho hlavním úkolem je rozmělňovat tuky a tím napomáhat jejich trávení. Ke vzniku žlučníkových kamenů dochází, jestliže jíme nepravidelně, přejídáme se nebo naopak držíme drastické diety.
Co je žlučníková dieta a kdy je jí třeba dodržovat?
Žlučníková dieta je omezení v jídelníčku při žlučníkových potížích. Zejména se jedná o žlučníkové záchvaty, žlučníkové kameny a operace žlučníku. Žlučníkovou dietou můžete své potíže výrazně zmírnit.
Je-li to právě žlučník, co vás pobolívá, zjistíte v tomto článku.
Základy žlučníkové diety
Žlučníková dieta je základem léčby žlučníkových potíží. Při úpravě životosprávy je třeba dodržovat především pravidelnost v jídle, menší porce a dostatečný příjem tekutin. Na žlučníkové potíže má vliv i psychika, proto bychom se neměli zbytečně rozčilovat. Nejdůležitější je maximálně omezit příjem tuků a úplně vyloučit grilovaná, smažená a kořeněná jídla.
Zakázané potraviny při žlučníkových potížích
Ve žlučníkové dietě jsou velmi riziková, a proto zakázaná, tučná jídla, ořechy, čokoláda, zrnková káva, ostré koření a alkohol, zejména destiláty.
Ideální žlučníková dieta
Ideální žlučníková dieta obsahuje málo tuku a ostrého koření. Jídlo je upravováno vařením nebo dušením. Vyloučena je slanina a tučná jídla. Z uzenin je povolena šunka, maso pouze bílé (krůta, králík, rybí filé apod.) a máslo rostlinné.
Diskuze