Mineralfit.cz

Pivoňka lékařská - Paeonia officinalis

Kateřina Řehořová

Pivoňka lékařská ( Paeonia officinalis ) se běžně používá jako okrasná dřevina , mnozí z Nás ale nevědí, že pivoňka má taky léčivé účinky. Sušené květy pivoňky obsahují mnoho účinných látek.

Pivoňka lékařská - Paeonia officinalis

Pivoňka lékařská ( Paeonia officinalis ) se běžně používá jako okrasná dřevina , mnozí z Nás ale nevědí, že pivoňka má také léčivé účinky. 

Lidové názvy pivoňky lékařské

Pivoňková růže, mariánská růže, růžák.

Sběr pivoňky lékařské

Květy pivoňky sbíráme v červnu , kořen v září a říjnu. Kořen (Radix paeoniae) se rychle omyje a suší se ve stínu nebo při umělé teplotě 45°C. Okvětní plátky pivoňky se sbírají kolem 12 hodiny a suší se ve stínu v malé vrstvě nebo při umělé teplotě do 35°C. Květy pivoňky by měli mít pěknou červenou barvu.

Účinné látky obsažené v pivoňce lékařské

V kořenu pivoňky jsou obsaženy alkaloidy peregrininu, třísloviny, škroby, cukry, organické kyseliny, šťavelan vápenatý, sacharóza, kyselina metarabinová, kalciumoxalát a glykosidy. Květy pivoňky obsahují třísloviny, sliz, peonidin a glukózu.

Použití pivoňky lékařské

V léčitelství se používají především sušené květní plátky červených forem pivoňky lékařské, méně se používá kořen. Čaj z květů se užívá při astmatu, epilepsii, ledvinových kolikách, proti kašli bolestem při dně, čaj z kořene snižuje střevní peristaltiku, napětí hladkých svalů a zmírňuje bolesti. POZOR! ve větší dávce je pivoňka lékařská jedovatá. Je nutné ji užívat pod lékařskou kontrolou.

Hodnocení: 3.0

Počet: 2

Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.