Starověké kořeny velikonočních vajíček
Některé zdroje uvádějí, že už Peršané před 5 000 lety se obdarovávali vejci. Po nich to byli Galové /Keltové/ a Římané. Pro všechny tyto pohanské kultury bylo vejce znakem života, plodnosti a zrození. Tuto tradici přejalo i křesťanství – velikonoční vajíčko se stalo symbolem vzkříšení.
Velikonoce - zdobení vajíček
První barvená vajíčka se objevila v 18. století v Evropě. Často bývala obarvena načerveno, aby tak připomínala prolitou Kristovu krev a zdobená obrázky a nápisy. V době renesance, na královských dvorech, byla slepičí vejce nahrazena zlatými. Ta byla zdobená drahými kameny, ornamenty a malbami slavných umělců. Svůj vrchol zažívají na ruském carském dvoře, kde mezi klenotníky vynikal Peter Carl Fabergé (1846-1920).
Čokoládová vajíčka
Čokoládová vajíčka jsou poměrně novodobou záležitostí. Objevila se na konci 19. století díky pokroku ve výrobě a zpracování čokolády. Čokoládová hmota byla zahřívána na 50°C a nalita do forem z mědi, stříbra nebo železa.
Darování vajec
Není přesně známo, odkud tato tradice pochází. Ví se jen to, že vznikla v raném středověku, kdy církev zakázala konzumaci vajec během půstu. Na jeho konci si lidé navzájem dávali vejce, aby se jich zbavili.
Hledání vajíček
Tato tradice je poměrně nedávná, datuje se do 19. století, kdy se objevila první čokoládová vajíčka. Ta se schovávala v zahradách, kde je hledaly děti.
Diskuze