Achillea millefolium - řebříček obecný
Achilea milefolium vhodná zejména při hojení ran, její latinské jméno je převzato od řeckého hrdiny Achillea, který ji právě takto používal. Rostlina měla též svůj význam pro předpovídání osudu a Číňané stonky řebříčku dodnes používají k vyjevování některých proroctví.
Lidové názvy řebříčku
Husí jazýček, zaječí chléb, krupička, myší ocásek, myší chvostek, kravník, žebřík, řebřík, Achillova bylina, cikánský žebř, hřebíček, husí jazejček, husí ocásek, kočičí chvost, kočičí ocas, kroupky, krvavník, lék všech škod, mačačinec, matčina bylina, ovčí žebro, panenská bylina, persán, polní cypřiš, polní chmel, řebjík, řebří, stolístek, tisíclístník, vlčí žebro, všekoření, zaječí chléb, žebráček.
Sběr a sušení
Květ i nať sbíráme za pěkného počasí a rychle sušíme, nejlépe ve stínu, jinak bychom mohli řebříček znehodnotit. Sbíráme všechny barvy květů, tedy od růžové po bílou. Nať sbíráme v době květu rostliny, tedy v létě (květnu až září).
Účinné látky obsažené v Achilea milefolium
Achilea milefolium má vysoký obsah hořčin a silice azulénemu (podobné jako v heřmánku pravém). Dále jsou zde obsaženy alkaloidy, inulin, třísloviny, glykosid achillei, kyselina octová a propionová.
Použití řebříčku
Rostlina se používala jako součást léčivých čajů na žaludeční potíže, nechutenství a kašel. Také ovlivňuje krevní tlak, má protizánětlivý a hojivý účinek a zvyšuje srážlivost krve. Používá se do koupelí a k omývání ran.
Diskuze