Choroby a škůdci třešní a višní
Kateřina Řehořová
16.06.2006
Ovocné stromy a to především peckoviny, napadá mnoho chorob a škůdců. Důležité je, předejít možnému vzniku těchto chorob, především včasnou ochranou.Nejčastější choroby a škůdce třešní a višní naleznete zde.
Choroby a škůdci třešní a višní
Ovocné stromy a to především peckoviny, napadá mnoho chorob a škůdců. Důležité je, předejít možnému vzniku těchto chorob, především včasnou ochranou. Když už jsou ovocné stromy napadeny, je nutné je včas ošetřit. Nejčastější choroby a škůdce třešní a višní naleznete zde.
Skvrnitost listů třešně a višně
Na starších listech třešní a višní vznikají vínově červené, později hnědofialové, 1 až 2 mm velké skvrny, které jsou zpočátku difúzní, později ostře ohraničené. Počet skvrn se zvyšuje a často se spojují. Listy následkem napadení žloutnou nebo červenají, postupně nekrotizují, deformují se a opadávají a to většinou dříve než dozrají plody.
Ochrana
3 až 4 týdny po okvětu postříkáme listy třešní a višní účinnými fungicidy např. BAYCOR 25 WP.
Vrtule třešňová
Vrtule třešňová je nejvážnějším škůdcem třešní. Bílé, beznohé larvy vrtule třešňové způsobují jejich červivost. Plody v místě napadení měknou, hnědnou a zahnívají.
Ochrana
Pro signalizaci a na jednotlivých stromech jako přímá ochrana se používají sférické žluté lepové lapáky. Dospělci vrtule třešňové jsou opticky lákáni zářivě žlutou barvou lapáků. Odchytem dospělců vrtule ještě před vykladením vajíček se výrazně sníží červivost třešní.
Strupovitost třešní
Choroba poškozuje listy, plody, květy a velmi často i letorosty. Na listech způsobuje tmavošedé až černé ostře ohraničené skvrny, které nekrotizují a silně napadené listy opadávají. Opadávají i silněji napadené květy a mladé plody. Větší plody jsou typicky strupovité, často se deformují a někdy i praskají.
Ochrana
Listy třešní a višní postříkáme účinnými fungicidy např. BAYCOR 25 WP.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
2.5
Počet:
2
Nejlepší:
4
Nejhorší:
1
Diskuze