Pasivní kouření – co to je
Nacházíte-li se v místnosti s kuřákem a sami nekouříte, nikotinu přesto neuniknete. Vdechujete totiž tabákový kouř, který kuřák produkuje a proti své vůli se tak necháváte zabíjet.
Pasivní kouření a jeho nebezpečí
- Pasivní kouření je příčinou stejných nemocí jako u kouření aktivního, jen v menší míře.
- Nekuřáci vystavováni pasivnímu kouření jsou ohrožováni předčasnou smrtí stejně jako kuřáci.
- V důsledku pasivního kouření u nás ročně umírá několik stovek nekuřáků, a to především na kardiovaskulární onemocnění a rakovinu plic.
- Osoby s astmatem jsou náchylné k astmatickému záchvatu při pobytu v zakouřeném prostředí.
- Pasivní kouření zvyšuje riziko vzniku nádoru děložního čípku.
Pasivní kouření a děti
Děti jsou na tabákový kouř mnohem citlivější než dospělí. Děti rodičů - kuřáků (bohatě stačí, když kouří jen otec či matka) jsou náchylnější k srdečním a dýchacím onemocněním, mají častěji záněty středouší a najdeme mezi nimi více astmatiků než u dětí nekuřáků.
Ženy kouřící během těhotenství poškozují budoucí fyzický i duševní vývoj dítěte. Zvláště nepříznivě ovlivňuje kouření nastávajících matek růst dítěte, vývoj nervové soustavy a jeho schopnost soustředit se. Po narození jsou takové děti náchylnější k nádorovým, srdečním a dýchacím onemocněním. Až u poloviny dětí, které zemřely na syndrom náhlého úmrtí dítěte, je příčinou kouření matky.
Pasivní kouření a boj za čistý vzduch
Nekuřáci jsou pasivnímu kouření denně vystavováni: doma, na pracovišti, v barech a restauracích. Jedním ze způsobů, jak chránit čistý vzuch jsou protikuřácké kampaně a zákazy kouření na veřejných místech. Protikuřácká politika není bojem proti kuřákům, ale ochranou nekuřáků. Kuřáci svou závislostí zabíjejí nejen sebe, ale i všechny okolo. A s tím je třeba něco udělat.
Diskuze