Cigarety zabíjí i nekuřáky

Kouření je příčinou mnoha onemocnění, pasivní kouření navíc škodí také nekuřákům. Jen v ČR na následky kouření ročně zemře 23.000 lidí, z toho několik set pasivních kuřáků.

Prsty držící zapálenou cigaretu

Pasivní kouření – co to je

Nacházíte-li se v místnosti s kuřákem a sami nekouříte, nikotinu přesto neuniknete. Vdechujete totiž tabákový kouř, který kuřák produkuje a proti své vůli se tak necháváte zabíjet.

Pasivní kouření a jeho nebezpečí

  • Pasivní kouření je příčinou stejných nemocí jako u kouření aktivního, jen v menší míře.
  • Nekuřáci vystavováni pasivnímu kouření jsou ohrožováni předčasnou smrtí stejně jako kuřáci.
  • V důsledku pasivního kouření u nás ročně umírá několik stovek nekuřáků, a to především na kardiovaskulární onemocnění a rakovinu plic.
  • Osoby s astmatem jsou náchylné k astmatickému záchvatu při pobytu v zakouřeném prostředí.
  • Pasivní kouření zvyšuje riziko vzniku nádoru děložního čípku.

Pasivní kouření a děti

Děti jsou na tabákový kouř mnohem citlivější než dospělí. Děti rodičů - kuřáků (bohatě stačí, když kouří jen otec či matka) jsou náchylnější k srdečním a dýchacím onemocněním, mají častěji záněty středouší a najdeme mezi nimi více astmatiků než u dětí nekuřáků.

Ženy kouřící během těhotenství poškozují budoucí fyzický i duševní vývoj dítěte. Zvláště nepříznivě ovlivňuje kouření nastávajících matek růst dítěte, vývoj nervové soustavy a jeho schopnost soustředit se. Po narození jsou takové děti náchylnější k nádorovým, srdečním a dýchacím onemocněním. Až u poloviny dětí, které zemřely na syndrom náhlého úmrtí dítěte, je příčinou kouření matky.

Pasivní kouření a boj za čistý vzduch

Nekuřáci jsou pasivnímu kouření denně vystavováni: doma, na pracovišti, v barech a restauracích. Jedním ze způsobů, jak chránit čistý vzuch jsou protikuřácké kampaně a zákazy kouření na veřejných místech. Protikuřácká politika není bojem proti kuřákům, ale ochranou nekuřáků. Kuřáci svou závislostí zabíjejí nejen sebe, ale i všechny okolo. A s tím je třeba něco udělat.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2019 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies