Denní rozložení potravy
Obecně platí, že snídaně by měla tvořit 25 % z celkového denního příjmu potravy, oběd 30 %, odpolední svačina 15 % a večeře 30 %. Není to však dogma, procentuální množství se může různit v závislosti na energetickém výdeji během dne.
Kalorický příjem v závislosti na věku
Kategorie dětí mezi 1. a 3. rokem by měla za den zkonzumovat zhruba 1300 kcal, mezi 4-9 lety 1800 kcal, chlapci 10-12 let 2200 kcal a dívky 10-12 let 2000 kcal.
Dospívající – dostatek vitamínů a minerálů
V období rychlého růstu hrozí hlavně nedostatek železa, který se může projevovat únavou a slabostí, bledostí kůže a sliznic, podrážděností, nechutí k jídlu nebo závratěmi.
Jídlo –chvíle klidu a pohody
Dítě by mělo jídlo konzumovat v klidu, bez spěchu, stresu a křiku. Jídlo by se mělo vychutnávat v rodinném kruhu, v příjemné atmosféře. Ideální je, když se dítě už od útlého věku může podílet na jeho přípravě.
Menu –vybírají rodiče
O jídelníčku nerozhoduje dítě, ale rodiče. To oni jsou zodpovědní za to, že dítě bude dostávat vyváženou, pestrou stravu v odpovídajícím množství.
Žádné jídlo není tabu
Zakazovat bychom neměli ani bonbóny, hranolky, kolu. Samozřejmě že je povolíme jen výjimečně a v rozumném množství.
Fast food
Dopřejeme-li ho dítěti jednou za měsíc, nic se neděje. V častějších případech bychom ale dítě měli naučit jídlo typu hamburger – hranolky – zmrzlina – kola vykompenzovat následujícím jídlem, třeba večeří, která by už měla být bez masa a zahrnovat třeba polévku, salát s těstovinami a zeleninou, jogurt a ovoce.
Neuplácejme dítě potravinami
Nepoužívejme věty typu „Když všechno dojíš, můžeš se dívat na televizi.“ Dítě jí proto, aby se zasytilo a bylo zdravé. Ani uplácení potravinami (hlavně sladkostmi) by u stolu nemělo mít místo („Když nesníš zeleninu, nedostaneš dezert“). Uměle tak dítěti sugerujeme dojem, že některé jídlo (dezert) je lepší než jiné (zelenina).
Nechce jíst? Nenuťte ho!
U dětí je velmi časté, že odmítají nové nebo nezvykle připravené jídlo. Nemá cenu zvyšovat hlas a dítě do jídla nutit, tím mu novou stravu ještě více znechutíme. Na druhou stranu na jakoukoli inovaci jídelníčku nerezignujeme, ale nový pokrm mu nabídneme příště.
Když se dítě přecpává
V takovém případě by nikde v bytě neměly být volně k dispozici bonbóny, čokoláda, sušenky, slazené nápoje. Na druhou stranu dítě nenutíme do diet, nemělo by ani konzumovat potraviny s 0 % tuku nebo mít jiné menu než zbytek rodiny. Lépe je zkontaktovat lékaře a problém s ním probrat.
Když jí dítě málo
Nikdy nemá hlad, v době jídla spolkne jen dvě tři sousta? Tady opět pomůže rada lékaře. Nebezpečí hrozí hlavně u dívek, kde se nabízí diagnóza mentální anorexie. Typická je hlavně pro období dospívání, ale není výjimkou ani u prepubertálních dětí. Pozor také na náhlé změny. Dítě, které ze dne na den změní své stravovací návyky, by mělo být bedlivě sledováno.
Dejte mu příklad
Dítě kopíruje stravovací návyky v rodině. Pokud ignorujete ovoce a zeleninu, nedivte se, že je dítě odmítá. Pijete-li výhradně sladké nápoje, nečekejte, že se dítě spokojí s neslazeným ovocným čajem.
Diskuze