Dítě má diabetes – co teď?
Po diagnostikování diabetu dostanete vysvětlující materiály a informace. Diabetolog vám doporučí vhodný jídelníček vašeho dítěte. Zpočátku budete zřejmě docházet na diabetologické oddělení častěji, aby jste se seznámila se všemi podmínky léčby nemoci. Později budete s dítětem chodit na kontroly 3x až 4x ročně.Aplikace inzulínu
Dětská cukrovka úplně vyléčit nejde, ale lze ji alespoň udržet na takové úrovni, aby postižený mohl vést plnohodnotný život. Většina diabetických dětí si aplikuje inzulín ráno před snídaní, v poledne před obědem, večer před večeří a před spaním. Aplikaci dnes usnadňují tzv. inzulínová pera.
Diabetické dítě si musí pravidelně (alespoň každý den před obědem) kontrolovat hladinu krevního cukru (glykémii). K tomu slouží malý přístroj zvaný glukometr.
Diabetik a škola
Dítě by se mělo naučit svou nemoc zvládat co nejdříve. Informujte o jeho nemoci i školu, kterou navštěvuje. Váš syn či dcera bude muset dodržovat léčbu i zde. Od lékaře si pro školu můžete vyžádat zprávu o zdravotním stavu dítěte. Učitel by měl vědět, kdy během výuky musí dítě užít dávku inzulinu, a to i proto, aby jej na to upozornil v případě, že by dítě zapomnělo nebo aby zkontroloval dávkování.
Diabetik by měl mít ve škole vyhrazený prostor bez spolužáků, kde si může podávat inzulín. Po aplikaci by se měl alespoň trochu najíst, jinak může dojít k poklesu glykémie. Učitelé by se neměli k dítěti chovat přehnaně soucitně. Důležitější je pomoci v situacích, kdy to bude diabetik potřebovat. Pedagogové by také měli vědět, že diabetické dítě se v hodinách tělocviku nesmí příliš namáhat.
Diabetik a fyzická aktivita
Dlouhodobější intenzivní fyzická zátěž vede k poklesu hladiny krevního cukru, k hypoglykémii.Hlavními příznaky hypoglykémie jsou: slabost, studený pot, třes rukou, nevolnost, tlukot srdce, otupělost, malátnost, zmatenost, poruchy řeči nebo vidění, bledost, mdloby. Může se ale projevit i neobvyklým chováním: bezdůvodným smíchem nebo pláčem, agresivitou. V nejhorším může dojít k bezvědomí.
Diskuze