Co všechno může způsobit vypadávání vlasů?
Na negativní vlivy, které se denně točí kolem nás, reaguje celé naše tělo. V některých případech si toho ani nevšimneme, protože se jedná o skryté potíže a tudíž je celkem úspěšně ignorujeme. Zjevné potíže, kterých si všimneme hned (např. špatná pleť, nehty či horší kvalita vlasů) bývá výsledkem buď onemocnění orgánů, nebo dlouhodobého stresu. Ke stresovým situacím lze rovněž přičíst i drastické a rychlé hubnutí, které má mimo jiné špatný vliv na celý organismus.
Pokud vám začaly vypadávat vlasy nebo se náhle zhoršila jejich kvalita a víte, že dietu nedržíte, může se jednat o onemocnění štítné žlázy, chudokrevnost a nebo horečky spojené s infekčním onemocněním. Na vypadávání vlasů se podepíší i některé léky (např. antidepresiva) nebo změna hormonů po porodu či v období klimakteria a také chemoterapie nebo ozařování. Pokud jste se ale dala na drastické hubnutí, pak počítejte s tím, že se připravujete o některé minerály, vitamíny a další důležité prvky, které naše tělo potřebuje k normální funkci.
Spočítejte si, kolik vlasů vám vypadne za den
Nemějte strach, nemusíte počítat přímo vlasy na hlavě (patrně byste se totiž nikdy nedopočítaly), spočítejte pouze ty, které najdete na oblečení, polštáři a při česání. Jestli potřebujete zásah lékaře, zjistíte, najdete-li více než sto vlasů za jeden den. Kromě sbírání svých vlasů ale můžete využít vyšetření tzv. digitálním fototrichogramem. Při něm vám lékař vyholí nepatrnou plošku na hlavě a během dvou dnů fototrichogram určí, kolik vlasů je ve fázi růstu a kolik z nich je neaktivních.
Jak získat zpět husté a krásné vlasy
Chcete-li řešit návrat původních vlasů bez lékaře, nikdy pravděpodobně nedojdete ke kýženému výsledku. Lékař podle testů pozná, co přesně vám chybí a podle toho naordinuje vitamíny a další tablety s účinnými látkami. Poradí vám také, jak změnit jídelníček, čeho se vyvarovat a co naopak posílit.
Diskuze