Bylinkový elixír uleví od zažívacích problémů
Budeme potřebovat 3 větvičky máty, 3 větvičky meduňky, 3 větvičky bazalky, 3 větvičky estragonu, 10 gramů anýzu, 1 litr ovocné pálenky.
Výše uvedené bylinky vložíme do láhve s ovocnou pálenkou, zavíčkujeme a necháme na teplém a tmavém místě louhovat alespoň po dobu 3 týdnů. Poté užíváme dne potřeby.
Elixír z třezalky pomůže od respiračních onemocnění
Budeme potřebovat 1,5 kilogramu třtinového cukru, cca 3 až 4 hrsti čerstvě nasbíraných květů třezalky, ½ vody a 3 citróny.
Do většího kastrůlku vložíme čerstvě nasbírané květy třezalky, zasypeme je třtinovým cukrem a pokapeme šťávou z jednoho citrónu. Vše dobře promícháme, vložíme do chladné místnosti a necháme odležet 14 hodin. Následně květy zalijeme ½ litrem převařené a zchladlé vody a opět necháme 12 hodin louhovat.
Druhý den položíme kastrůlek na sporák a směs svaříme. Po vychladnutí přecedíme a vzniklou tekutinu svaříme s jedním kilogramem třtinového cukru a dvěma citróny, které jsme si předem oloupali a nakrájeli na kostičky. Po vychladnutí tekutinu opět zahříváme, měla by nám vzniknout medovitá struktura elixíru. Jakmile nám třezalkový elixír zmedovatí, plníme s ním malé, sterilované skleničky, které po naplnění zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru.
Řebříčkovo-hřebíčkový elixír zatočí s chřipkou
Budeme potřebovat ½ litr vody, 1 lžíci řebříčku, 1 lžíci dubové kůry, 1 lžíci podbělu, 1 lžíci kmínu, 7 hřebíčků, 1 citrón a med.
Do malého kastrůlku nalijeme vodu a přidáme řebříček, dubovou kůru, kmín, podběl a hřebíček. Přivedeme k varu a vaříme po dobu 10 minut. Poté necháme vychladnout, scedíme, přidáme dle chuti med a šťávu z citrónu. V případě chřipky pijeme po dobu 5 dnů.
Diskuze