Příznaky fibromyalgického syndromu
Fibromyalgický syndrom neboli fibromyalgie, je revmatické onemocnění, pro které je typické zvýšená bolestivost a unavitelnost svalů a také celková ztuhlost těla. Lidí trpící fibromyalgií pociťují bolest celého těla a těžko snáší zátěž. Toto onemocnění může být doprovázeno brněním, mravenčením, otoky kloubů horních a dolních končetin, celkovou únavou, bolestmi hlavy, ztrátami paměti, průjmem nebo zácpou a také poruchami spánku.
V některých případech může fibromyalgie vést k depresím, úzkosti a také poruchám mezilidských vztahů. První příznaky se u pacientů objevují většinou ve dvaceti až třiceti letech.
Příčiny vzniku tohoto onemocnění
Přesné příčiny vzniku fibromyalgického syndromu doposud nejsou známy a jsou v součastné době předmětem výzkumu. Předpokládá se, že viníky vzniku tohoto onemocnění mohou být dědičnost, mikroskopické poranění svalů a nebo přenos impulsů látek v nervovém systému. Zajímavé je, že tímto onemocněním trpí častěji ženy.
Diagnostika fibromyalgického syndromu
Diagnostika tohoto onemocnění je obtížná a také velmi zdlouhavá. Provádí se vylučovací metodou a pomocí diagnostických kritérií. Pacient musí podstoupit rentgen, vyšetření krve a imunologické hodnoty. Často je fibromyalgie diagnostikována na základě nálezu mnohočetných bolestivých bodů, což jsou tzv. nosné body (přechod svalů a šlach) reagující velmi citlivě na tlak prstu.
Léčba fibromyalgického syndromu
Fibromyalgický syndrom se nejčastěji léčí psychoterapií, tělesnou aktivitou, relaxačními cvičeními a také fyzikální léčbou. Částečně mohou od bolesti pomoci nesteroidními antirevmatika.
Diskuze