Filodendron – Philodendron

Tato oblíbená pokojová květina se ve své domovině v tropických deštných pralesech Střední Ameriky svými vzdušnými kořeny přichycuje do stromů. Rozlišují se na 2 základní skupiny filodendronů. Jsou to filodendrony popínavé a nepopínavé.
Oblíbená pokojová květina philodendron

Filodendron – Philodendron

Tato oblíbená pokojová květina se ve své domovině v tropických deštných pralesech Střední Ameriky svými vzdušnými kořeny přichycuje do stromů. Rozlišují se na 2 základní skupiny filodendronů.Jsou to filodendrony popínavé a nepopínavé. Jejich jméno vzniklo z řeckého slova phileo - milovat a dendron - strom.

Umístění

Filodendrony jsou teplé a vlhkomilné rostliny. Mají rádi světlé a polostinné místnosti, ale ne sluneční paprsky. Vynášení na svěží vzduch se nedoporučuje. V zimě by teplota při pěstování neměla klesnout pod 16°C. Na tmavém stanovišti rostlina řídne.

Teplota

Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C maximum 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C.

Zálivka

Zálivka je od jara do podzimu velmi hojná, v zimě mírná. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá.

Vzdušná vlhkost

Philodendron má rád vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme.
Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.

Hnojení

Od března do srpna philodendron přihnojujeme 2x za týden speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno.

Přesazování

Protože philodendron roste pomalu, přesazuje se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší zhruba každé 2 až 3 roky. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

Množení

Philodendron množíme vrcholovými stonkovými řízky nebo stébelnými řízky. Pro dobré zakořenění použijeme prohřátou půdu a překryjeme rostliny průhlednou fólií. Velké druhy filodendronů se množí listy s patkou.

Choroby

Hnědé okraje a pokroucené listy
Příčinou je umístění rostliny v chladnu a průvanu.
Zaschlé listy a hnědé špičky
V místnosti, kde se rostlina nachází je příliš suchý vzduch.
Hniloba kmínku
Philodendron má nedostatek tepla a zálivky.
Hnědé tečky na rubu listů
Příčinou je sviluška.
Vytáhlý růst
Nejčastější příčinou je nedostatek světla. philodendron totiž nemá ráda silnější stín.
Žloutnutí listů
Pokud žloutne u philodendronu mnoho listů a zároveň s tím také vypozorujeme vadnutí a hnilobu, bývá nejčastější příčinou příliš mnoho vody. Pokud však příznaky vadnutí a hniloby chybí, může být žloutnutí listů způsobené podvýživou. Pokud jsou zasaženy pouze spodní listy, na kterých se objevují hnědé skvrny, a nové listy jsou malé a tmavé, může být příčinou nedostatek vody.

Škůdci

Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Druhy philodendronů

Philodendron scandens
Philodendron domesticum
Philodendron erubescens
Philodendron bipinnatifidum
Philodendron bipennifolium
Philodendron melanochrysum
Philodendron pedatum
Philodendron selloum
Philodendron martianum
Philodendron wendlandii
Philodendron 'Red Emerald'
Philodendron 'Lynette'

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 2.5 Počet: 4 Nejlepší: 3 Nejhorší: 2

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies