Chytrý hmyz - včely
Včely se jako první ocitly na mušce vědy. Měly za úkol vyhledávat výbušniny, především miny, kterých jsou po světě zakopány desítky milionů. Experti včely cvičili tím, že je krmili cukerným roztokem s přídavkem exploziv (za účelem včely přivyknout příchuti a poté ji vyhledat).Včely však byly chytřejší než se čekalo - pokud zároveň neucítily potravu, neobtěžovaly se tím směrem vůbec letět.
Úpravy hmyzu - výhled do budoucna
Vědci se po této špatné zkušenosti rozhodli počítat s "úpravami" různých druhů hmyzu.Odborníci Pentagonu tvrdí, že princip je jednoduchý - ve fázi zámotku se budoucím motýlům, švábům či vážkám voperují miniaturní zařízení. Ta budou za pomocí GPS řídit jejich pohyb - buďto napojením na mozkové vlny nebo přímo na svaly.
Co v budoucnu dokáže hmyz
Voperované mikrofony, senzory plynů či kamery tak dokonale přiblíží zkoumané místo. Největší výhoda je, že hmyz při vylíhnutí prochází procesem, který zhojí všechny rány a implantáty zapojí do organismu.Dálkově řízený hmyz pak bude moci sledovat místa průmyslových katastrof či dokonce teroristy.
Diskuze