Hypersomnie - nadměrná spavost
Kateřina Řehořová
20.06.2006
Nadměrná spavost, hypersomnie, v širším slova smyslu je velice nepříjemný symptom, který výrazně snižuje kvalitu života a zhoršuje sociální postavení nemocného. Jak se tato porucha spánku projevuje?
Hypersomnie – nadměrná spavost
Některým lidem stačí jen několik málo hodin denně, aby se dostatečně prospali a načerpali dostatek energie, ale existují lidé, kteří mají opačný problém. Jsou neustále unavení a mohou kdekoliv usnout.
Hypersomnie – nadměrná spavost – jak se projevuje
Člověk s nadměrnou potřebou spánku má zkrácenou dobu bdělosti, proto má jen omezený čas ke vzdělávání, zaměstnání, k volnému času. Pacient s nadměrnou spavostí se často setkává s nepochopením svého okolí. Délka spánku bývá individuální, ale ten, kdo spí 9 až 10 hodin, je považován za dlouho spícího – neznamená to však, že by se jednalo už o poruchu. Nadměrná spavost zahrnuje prodloužený noční spánek, usínání a spánek v denní době. Lidé s touto poruchou nejsou odpočatí ani po několika hodinách spánku.
Hypersomnie – nadměrná spavost – možné příčiny
- Nadměrná spavost se může projevit při nekvalitním nebo nedostatečném nočním spánku.
- Dále nadměrnou spavost vyvolávají psychiatrická onemocnění, intoxikace, infekce centrálního nervového systému, degenerativní onemocnění mozku a některá endokrinní onemocnění.
- Nadměrný spánek se vyskytuje i u běžných encefalitid, např. u klíšťové encefalitidy.
- Obecně poruchy spánku mohou přicházet při depresích, psychózách a úzkostných stavech.
Hypersomnie – nadměrná spavost – druhy
Nadměrná spavost rozlišuje tři stupně poruch spánku:
Mírná nadměrná denní spavost
Spánek přichází jen v klidu a v situacích, kdy je třeba malá pozornost.
Střední nadměrná denní spavost
Spánek se dostavuje denně, i při mírné fyzické námaze a při středním stupni pozornosti (například při řízení vozidla, na koncertě, v divadle…). Způsobuje už sociální a pracovní potíže.
Závažná nadměrná denní spavost
Spánek přichází denně, a to při jakékoliv fyzické aktivitě, která vyžaduje mírné a střední soustředění (např. při jídle, při rozhovoru, při řízení, při chůzi atd.). Symptomy závažné nadměrné denní spavosti vedou k významným společenským a pracovním obtížím.
Hypersomnie – nadměrná spavost – vyšetření a léčba
- Vyšetření při nadměrné spavosti vychází zejména z podrobné anamnézy.
- K dispozici je několik sebeposuzovacích škál spavosti, z nichž se v současné době nejvíce používaná Epworthská škála spavosti.
- Nejdůležitějším pomocným vyšetřením spánku a jeho poruch je polysomnografie. Základem je registrace jednotlivých stádií spánku pomocí elektroencefalogramu.
- Postup léčby a vyšetření vždy volí lékař individuálně.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
4.7
Počet:
3
Nejlepší:
5
Nejhorší:
4
Diskuze