Veš se nepohybuje na jiné části těla, jen ve vlasech. Pokud se bojíte, že se dá získat i od zvířat, tak se nemusíte bát. Rozsáhlé zavšivení může vést k onemocnění zvaném pedikulóza.
Jak poznat, že má Vaše dítě vši?
Nejdříve začněte kontrolou krku, poté místy za ušima a kontrolou hlavy. Některá místa mohou být zarudlá. Vaše dítě může být i více unavené až protivné. Nejčastějším příznakem je neustálé drbání ve vlasech. A jak na vši vyzrát?
Lékárna
Pro první pomoc vyrazte do lékárny. Existuje několik speciálních šamponů. Vsaďte na opravdu účinné přípravky, které dětšké vši vyhubí a pomohou odstranit i hnidy. Kromě šamponů existují i různé spreje a ochranné balzámy. Ale pozor, jenom šampon nestačí!
Hřeben
Když vlasy umyjete, je potřeba je rozčesat kartáčem, protože musíte odstranit mrtvé vši. Z vlasů se snažte vyčesat i hnidy. Na hnidy ale samotný kartáč nepomůže. Nejlepší metoda je chytit hnidy mezi prsty, respektive mezi nehty. Hnidu stáhněte po celé délce vlasů. Je to zdlouhavý proces, ale velmi účinný.
Žehlička na vlasy
Žehlička na vlasy je dalším pomocníkem pro likvidaci hnid. Když přejíždíte žehličkou po vlasech, vlivem tepla se hnidy zabijí.
Babské rady
Někdy se pro prevenci používá Tee Tree olejíček. Má silné aroma, které vši odpuzuje. Někteří doporučují ocet, který se pořádně vmasíruje do pokožky hlavy, ta se zabalí do igelitového sáčku a ručníku. Může se objevit zarudnutí pokožky hlavy, které ale po chvilce zmizí.
Nestačí se starat jen o pokožku hlavy. Důležité je vyprání prádla, ložního povlečení, čepic, ručníků. Prádlo i vyžehlete. Několikrát denně kontrolujte vši ve vlasech, abyste zabránili případnému zavšivení celé rodiny. Pokud se Vám podařilo odvšivit pokožku hlavy Vašeho dítěte, pokračujte nadále v kontrole alespoň po dobu tří týdnů.
Diskuze