Početí dítěte z biologického hlediska
Z biologického hlediska je pro ženu ideálním obdobím pro početí dítěte dvacátý až třicátý rok života, psychicky pak dvacátý pátý rok života. Čím déle bude žena početí odkládat, tím vyšší je zde riziko neplodnosti, případně vývojových vad u dítěte. Po třicátém roku života se šance na otěhotnění snižuje. V třiceti pěti letech je šance na otěhotnění poloviční, než u o pět až deset let mladších žen.
Početí dítěte z hlediska finančního a kariérního
V dnešní době je velmi mnoho žen, které početí dítěte odkládají s ohledem na růst své kariéry a nebo s ohledem na svou aktuální finanční situaci. Je sice pravdou, že dítě vyžaduje dostatek času a výbava i péče o něj, rodinný rozpočet zatíží, ovšem s takovým přístupem by se dal vždy najít důvod, proč by měla žena mateřství ještě odložit. Příroda ale nečeká a nezřídka se tak stává, že mateřství ženy odkládají kvůli kariéře nebo financím tak dlouho, že nakonec nejsou schopné počít dítě přirozenou cestou.
Početí dítěte a vztah
Ideální stav je, pokud má dítě nejen matku, ale také svého otce, který se na jeho výchově podílí. Není vhodné počít dítě, když se žena s mužem zná jen pár „dní“, protože hrozí riziko toho, že se muž nebude podílet na výchově (ať už z finančního, psychického nebo časového hlediska). Nastávající rodiče by se proto měli před početím potomka co nejlépe poznat a vědět, co mohou jeden od druhého očekávat. Někdy se také stává, že ženy propásnou svou šanci na početí dítěte proto, že dlouho nemohou najít vhodného partnera a nebo si chtějí prostě jen užívat života bez závazků.
Diskuze