Co je to vlastně ten kefír?
Jedná se o kvašený mléčný nápoj, který obyvatelé Kavkazu a Tibetu označují jako bílé zlato. V minulosti tento nápoj střežili před okolním světem, neboť byl pro ně vzácným a ceněným pokladem. Kefír vzniká reakcí mléka s kefírovým zrnem, které má vyvážené množství bakterií a kvasinek.
Během 24 hodin snadno přeměníte obyčejné kozí, kravské nebo ovčí mléko na tuto fantastickou probiotickou superpotravinu. Konzistenci kefíru můžeme přirovnat k méně řídkému jogurtu. Kefírová zrna se podobají menším květákovým růžičkám, protože jsou stejně měkké a houbovité.
Je nesmírně zdravý
- Kefír dokonale uhasí vaši žízeň nejen v létě a navíc pomáhá udržet vodní hospodářství v našem organismu v rovnováze. Obsahuje totiž spoustu vitamínů a stopových prvků, které zabraňují houstnutí krve a následně i obtížnějšímu proudění krve. Jinak by mohlo hrozit, tedy především v létě, že bude zásobení životně důležitých orgánů váznout.
- Kefír, jak už jsme si řekli, je probiotickou superpotravinou. Najdeme v něm 35 různých kmenů bakterií a kvasinek, které prospívají trávení. Díky tomu se živiny z potravin mnohem lépe uvolní.
- Někteří z vás možná ví, že nejznámější probiotickou potravinou je jogurt. Ale kefír prospívá našemu zdraví mnohem víc. Kefírová zrna obsahují jak bakterie, tak i kvasinky. Jogurt obsahuje pouze 7 prospěšných bakterií a vůbec žádné kvasinky. Kvasinky jsou ale podstatnou složkou. Pomáhají udržet váš střevní trakt chráněný, neboť se v něm (na rozdíl od jogurtů) dokáží udržet.
- Pomáhá i v boji proti nepřátelským bakteriím. Ničí je a pomáhá i s léčbou vnějších a vnitřních zánětů. Kromě toho dokáže vyrábět i vlastní antibiotika.
- Působí i jako prevence před množením rakovinových buněk. Zároveň se ale stará o množení těch prospěšných bakterií.
- Konzumace se doporučuje i tehdy, pokud trpíte intolerancí laktózy.
Diskuze