Khmerský chrám Angkor Wat
Khmerský chrám Angkor Wat nalezneme uprostřed džungle v Kambodži, kde jej postavil ve 12. století král Suryavarman II. Byl posvátným srdcem Angkoru, hlavního města khmerské říše. Angkor byl domovem miliónu lidí, řadil se mezi jedno z největších měst na světě.
Ankgor Wat měl představovat horu Meru, což v hindské mytologii znamená domov bohů. Chrám je vrcholným příkladem khmerské architektury, stal se symbolem Kambodže. Je zobrazen i na její státní vlajce. Od roku 1992 je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Obdivujte krásy Madagaskaru - 2.díl
Obdivujte krásy Madagaskaru - 1.díl
Unikátní solné doly Wieliczka
Návštěva Ankgor Watu
Angkor Wat měl být modelem vesmíru a celého světa - tím chtěl král Suryavarman připomenout svůj božský původ. Chrám se nachází na terasách, díky nimž je výše než okolní město. Uprostřed chrámu stojí pět věží Quincunx, které symbolizují posvátnou horu a okolní vrcholky, obvodové zdi a vodní příkop znázorňují pohoří a oceán. Vnější zeď obklopuje plochu o celkové výměře 820 000 m2.
Na rozdíl od většiny chrámů v Angkoru je Angkor Wat obrácen na západ. Je obdivován nejen pro svou majestátnost a harmonickou architekturu, ale také pro rozsáhlé basreliéfy a zobrazení dévatů, které zdobí jeho zdi. Vnitřní stěny lemující vnější galerii jsou zdobeny výjevy z hinduistických psaných děl Mahábháraty a Ramajány.
Pro zajímavost:
Nástěnné reliéfy jsou sestaveny proti směru hodinových ručiček. Nalezneme zde motivy lotosových květů, tančící postavy a nebo muže vzpínající se na divokých zvířatech.
Znovuobjevení největšího chrámu světa Henri Mouhotem
Angkor Wat byl v roce 1177 vypleněn kmenem Čamu z Vietnamu. Chrám tak zůstal po několik staletí lidstvu skrytý. Pro západní svět jej znovuobjevil 22. ledna 1860 francouzský přírodovědec a cestovatel Henri Mouhot. Ten zde pobyl několik týdnů, aby pořídil plány půdorysů a nákresy staveb.
Diskuze