Historie krasobruslení
Krasobruslení má kolébku ve Velké Británii, kde se také v roce 1814 konal první krasobruslařský závod. Odtud se dále šířilo do celé Evropy a Ameriky. V USA pak ke krasobruslení přidali hudbu s tanečními a baletními prvky.
V prvopočátcích krasobruslení jako sportovního odvětví se nejdříve mluví jen o bruslení, které se až v pozdější době rozdělilo do dvou různých sportovních disciplín, a to na rychlobruslení a krasobruslení.
Krasobruslařské disciplíny
Jednotlivci
Krasobruslaři závodí v krátkém programu, kde musí předvést určitý počet povinných prvků. U této disciplíny se hodnotí technika, choreografie, kvalita provedení, originalita hudby a interpretace.
Sportovní dvojice
Dvojice krasobruslařů absolvuje krátký program s určeným počtem povinných prvků a volnou jízdou. Prvky jako jsou piruety, skoky či krokové pasáže vyžadují od závodníků velkou přesnost a soustředěnost.
Synchronizované bruslení
Ve skupině synchronizovaného bruslení je dvacet soutěžících (mužů i žen). Disciplína je stejná jako u jednotlivců – soutěžící musí předvést určitý počet technických prvků.
Tance na ledě
Krasobruslaři tančí dva povinné tance (na výběr mají z 18 tanců), jeden originální tanec (je zadaný typ tance, tempo a rytmus) a jeden volný tanec.
Vybavení pro krasobruslení
Krasobruslařské kostýmy
Kostýmy pro krasobruslení jsou vybírány podle charakteru programu a stylu hudby. Nesmí však odvádět pozornost od samotného krasobruslení nebo dokonce pobuřovat. Dnešní pravidla umožňují, aby ženy vystupovaly i v kalhotovém kostýmu (kdysi byly přísným pravidlem sukně). Muži musí vystupovat v dlouhých kalhotách, které nesmí být přiléhavé.
Krasobruslařské boty
Boty bývají zhotoveny na míru, silně vyztužené, šněrovací do výšky lýtek. Vnitřek bot je hrubý kožený s dodatečným vyztužením v oblasti kotníku. Kvalitní výběr je opravdu důležitý.
Krasobruslařské nože
Nože se vyrábí z tvrdé oceli, jsou široké 3 – 4 milimetry. Mají nepatrné zahnutí, což umožňuje provedení složitých prvků a obratů. Zbroušeny jsou tak, že vznikají dvě hrany, které krasobruslařům umožňují zrychlovat a ovládat jízdu. Špička nožů je ozubená a používá se při skocích a jako otáčivý bod při piruetách. Broušení krasobruslařských nožů je mnohem náročnější než těch klasických.
Krasobruslařské prvky
Krasobruslení je umělecké ztvárnění skoků, piruet a kroků. Ke krasobruslařským skokům patří Flip, Toeloop, Salchow, Axel, Rittberger a Lutz, které se skáčou s jednou až čtyřmi obrátkami. Mimo skoky, piruety a kroky sem patří různé spojovací prvky, jakými jsou arabesky, váha, měsíc aj. K typickým krasobruslařským prvkům pro sportovní dvojice patří twistové a odhozené skoky.
Světoznámí krasobruslaři
Muži
- Jeffrey Buttle
- Evgeny Pluschenko
- Alexei Yagudin
Ženy
- Sasha Cohen
- Michelle Kwan
- Irina Slutskaya
O Mistrovství Evropy a Mistrovství světa v krasobruslení pro rok 2007 se v budoucnu dočtete v dalších článcích o zimních sportech.
Diskuze