Krasobruslení - tanec na ledě

Krasobruslení se řadí mezi zimní sporty, kde se klade důraz na umělecké ztvárnění skoků, piruet a kroků. Krasobruslaři proti sobě soutěží na národní a mezinárodní úrovni, a to hned v několika disciplínách. Informace pro pasivní sportovce.

Žena s mužem při krasobruslařském vystoupení na ledě

Historie krasobruslení

Krasobruslení má kolébku ve Velké Británii, kde se také v roce 1814 konal první krasobruslařský závod. Odtud se dále šířilo do celé Evropy a Ameriky. V USA pak ke krasobruslení přidali hudbu s tanečními a baletními prvky.

 

V prvopočátcích krasobruslení jako sportovního odvětví se nejdříve mluví jen o bruslení, které se až v pozdější době rozdělilo do dvou různých sportovních disciplín, a to na rychlobruslení a krasobruslení.

 

Krasobruslařské disciplíny

Jednotlivci

Krasobruslaři závodí v krátkém programu, kde musí předvést určitý počet povinných prvků. U této disciplíny se hodnotí technika, choreografie, kvalita provedení, originalita hudby a interpretace.

Sportovní dvojice

Dvojice krasobruslařů absolvuje krátký program s určeným počtem povinných prvků a volnou jízdou. Prvky jako jsou piruety, skoky či krokové pasáže vyžadují od závodníků velkou přesnost a soustředěnost.

Synchronizované bruslení

Ve skupině synchronizovaného bruslení je dvacet soutěžících (mužů i žen). Disciplína je stejná jako u jednotlivců – soutěžící musí předvést určitý počet technických prvků.

Tance na ledě

Krasobruslaři tančí dva povinné tance (na výběr mají z 18 tanců), jeden originální tanec (je zadaný typ tance, tempo a rytmus) a jeden volný tanec.

Vybavení pro krasobruslení

Krasobruslařské kostýmy

Kostýmy pro krasobruslení jsou vybírány podle charakteru programu a stylu hudby. Nesmí však odvádět pozornost od samotného krasobruslení nebo dokonce pobuřovat. Dnešní pravidla umožňují, aby ženy vystupovaly i v kalhotovém kostýmu (kdysi byly přísným pravidlem sukně). Muži musí vystupovat v dlouhých kalhotách, které nesmí být přiléhavé.

Krasobruslařské boty

Boty bývají zhotoveny na míru, silně vyztužené, šněrovací do výšky lýtek. Vnitřek bot je hrubý kožený s dodatečným vyztužením v oblasti kotníku. Kvalitní výběr je opravdu důležitý.

Krasobruslařské nože

Nože se vyrábí z tvrdé oceli, jsou široké 3 – 4 milimetry. Mají nepatrné zahnutí, což umožňuje provedení složitých prvků a obratů. Zbroušeny jsou tak, že vznikají dvě hrany, které krasobruslařům umožňují zrychlovat a ovládat jízdu. Špička nožů je ozubená a používá se při skocích a jako otáčivý bod při piruetách. Broušení krasobruslařských nožů je mnohem náročnější než těch klasických.

Krasobruslařské prvky

Krasobruslení je umělecké ztvárnění skoků, piruet a kroků. Ke krasobruslařským skokům patří Flip, Toeloop, Salchow, Axel, Rittberger a Lutz, které se skáčou s jednou až čtyřmi obrátkami. Mimo skoky, piruety a kroky sem patří různé spojovací prvky, jakými jsou arabesky, váha, měsíc aj. K typickým krasobruslařským prvkům pro sportovní dvojice patří twistové a odhozené skoky.

Světoznámí krasobruslaři

Muži

  • Jeffrey Buttle
  • Evgeny Pluschenko
  • Alexei Yagudin

Ženy

  • Sasha Cohen
  • Michelle Kwan
  • Irina Slutskaya

O Mistrovství Evropy a Mistrovství světa v krasobruslení pro rok 2007 se v budoucnu dočtete v dalších článcích o zimních sportech.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2020 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies