Kreatin je jednoduchá chemická sloučenina, která se v našem těle vyskytuje jako zdroj energie pro svalovou tkáň. Naše tělo si potřebné množství kreatinu dokáže vytvořit samo.
Vznik kreatinu
Kreatin se vytváří zejména v ledvinách a játrech. Z místa, kde vznikne ,se pak pomocí krve přemístí na místa, kde ho je v těle nejvíce potřeba (svaly, mozek, srdce).
Výskyt kreatinu
Naše tělo obsahuje zhruba 100 g kreatinu. Většina z tohoto množství se vyskytuje v kosterním svalstvu a o zbylou část se dělí srdce a mozek.
Účinky kreatinu
Kreatin slouží zejména jako velmi rychlý zdroj energie, jelikož má vliv na výkon svalové tkáně. Dále bylo prokázáno jeho pozitivní působení na hladinu cholesterolu v krvi, což zabraňuje vzniku srdečních a cévních onemocnění. Pomáhá osobám a akutními dechovými potížemi.
Kreatin a sport
Kreatin patří mezi nejpopulárnější doplňky výživy u sportovců a to zejména v období nabírání síly a svalové hmoty. Zároveň zrychluje regeneraci po obtížných trénincích. Při současném příjmu sacharidů se kreatin dostává rychleji do svalstva a jeho vyšším množství vyvolává pocit většího svalového napětí.
Vedlejší účinky kreatinu
Zatím nejsou prokázány žádné vedlejší účinky kreatinu. Pouze při dlouhodobém užívání vyšších dávek může dojít ke zvýšení tělesné hmotnosti.
Denní potřeba kreatinu
U dospělého člověka se denní potřeba kreatinu odhaduje na 2 g. Zvýšený příjem v podobě potravních doplňků pomáhá zlepšit krátkodobou fyzickou zátěž.
Kreatin je přirozená lidská látka, která není návyková ani toxická. Při nadměrném množství, které naše tělo nespotřebuje je vylučován močí.
Diskuze