Lék starých Egypťanů - koriandr setý

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je prastará léčivá bylinka, kterou znali a používali již staří Egypťané. Dodnes je koriandr v lidovém léčitelství velmi používaný. Také má své místo v domácí kuchyni.

Různé druhy bylinek v plátěných pytlích

Koriandr setý – Coriandrum sativum

Koriandr se pěstuje již několik tisíc let jako léčivé koření. Koriandr je prastará kulturní rostlina. Byl nalezen už v egyptských hrobech faraonů z doby kolem r. 1 000 př.n.l. jako obětní rostlina. Zmiňuje se o něm i Starý zákon. Byl znám jako vynikající prostředek pro prevenci a léčbu zažívacích obtíží. Semena koriandru obalená cukrem byl jeden druh známého starodávného "cicvárkového semínka", které se užívalo proti bolestem břicha.

Lidové názvy koriandru

Koriandru setému se také říká anýz štěničný, koliandr, koliandr římský, kyšinec, kyšnec.

Sběr a sušení

Krátce před dozráním sbíráme okolíky koriandru (červenec), necháme dozrát a dosušit. Používáme pouze plody, sušené zbytky rostliny odstraníme.Sušíme na světle nebo při umělé teplotě do 35°C.

Účinné látky

Koriandr setý obsahuje silice, třísloviny, linalon, mastné oleje, kumaríny, vitamín C, geraniol, geranylacetát, gamma-terpinen.

Použití

Koriandr setý upravuje trávící trubici, mírní nadýmání a pocit plného žaludku, podporuje vykašlávání, mírní žaludeční křeče a podporuje chuť k jídlu. Zevně se koriandr používá k ošetřování vředů nebo jako mazání při onemocněních kloubů.

Čaj z koriandru setého

2 čajové lžíce koriandru setého zalijeme 250 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 2x až 3x denně.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies