Malárie se řadí mezi onemocnění parazitní a nejčastěji ohrožuje cestovatele tropických a subtropických oblastí. Onemocnění způsobují 4 druhy prvoků.
Malárie – nákaza a komáři anopheles
Člověk se malárií nakazí po pokousání komárů nebo moskytů, které jsou infikovány jedním z prvoků. Roznáší je komáři rodu Anopheles.
Malárie – příznaky
Malárii provázejí několik hodin trvající záchvaty, které mají tři fáze.
1. fáze malárie - zimnice
Při první fázi člověk pociťuje silný chlad, mrazení a třesavku. Jeho kůže je bledá a viditelně suchá, začínají modrat rty a prsty. Nemocný má silné bolesti hlavy a zad a je malátný. Zhruba za 30 minut stoupne teplota asi na 40°C a nemocný má pocit horka.
2. fáze malárie – horečky
Druhá fáze trvá podle druhu malárie, asi 2 – 6 hodin. Teplota klesá a provází ji silné pocení, pocity vyčerpanosti a úlevy. Nemocný je unavený, ale cítí se relativně lépe. Některé tyto formy ovšem mohou končit smrtelně.
3. fáze malárie– pokles
Člověku během třetí fáze poklesne teplota na běžnou, doprovází ji silné pocení.
Malárie – prevence
Malárii je možno předejít léky, které se jmenují antimalarika a užívají se před, během i po skončení cesty. Antimalarika vám podá váš lékař.
Malárie – léčba
Malárie se léčí přípravky na předpis. Volba léčby závisí na oblasti, kde se člověk nakazil, na jeho věku a na závažnosti onemocnění. Jedná se například o prostředek označovaný jako OZ277, který kopíruje molekulární strukturu artemisininu, avšak je založen na syntetické bázi. Jeho výroba je tudíž mnohem levnější," uvedl doktor Jonathan Vennerstrom z Nebraské univerzity. Standardní je použití Chininu.
Diskuze