Vyberte vhodné stanoviště
Při fotografování je důležité, zda stojí váš model na úrovni očí nebo je pod či nad vámi. Má-li fotografovaný např. dlouhý nos, pohledem shora na jeho nedostatek ještě více upozorníte. Hrejte si s úhly pohledu a foťte z toho, který je pro daný objekt nejlichotivější.
Oblečení a doplňky hrají prim
Doplňky dokáží dodat fotografii ten správný šmrnc. Pečlivě vybírejte také prostředí fotografie a oblečení. Na skupinových fotkách je ideální, pokud se lidé domluví na oblečení podobného stylu či barev.
Zoom používejte obezřetně
Díky zoomu můžeme fotit detaily krajiny či budov i z velké vzdálenosti. Je ale třeba uvědomit si, že čím větší je přiblížení, tím více se zhoršuje výsledná kvalita fotek. Focení se zoomem je sice pohodlné, ale více se vyplatí udělat pár kroků dopředu či bokem než střílet sérii záběrů z jednoho místa!
Zaostřete na oči
Ať už fotografujete krajinu nebo portrét, základním klíčem k úspěchu je najít jasný bod, na který budete ostřit. U portrétu by to měly být oči.
Rozostřete pozadí
Vlastníte-li fotoaparát s funkcí zaclonění objektivu, využijte jej. Rozostřením pozadí totiž ještě více zdůrazníte fotografovaný objekt. Pokud jste majitelem méně profesionálního přístroje, vyzkoušejte pozadí rozmazat nástrojem "Rozostření" v programu Photoshop.
Používejte pravidlo třetin
Pravidlo třetin je důležitou pomůckou uměleckých malířů i profesionálních fotografů. Platí především při portrétech, kdy by oči měly být umístěny v první třetině fotografie. Zároveň platí, že fotíte-li jedince, měl by zaujímat minimálně třetinu záběru.
Foťte zešikma
Mírné natočení fotoaparátu dokáže divy. Stejně tak může zajímavě působit postava stojící na okraji, v horní nebo dolní části snímku.
Tipy na zajímavé portrétní fotografie najdete ve fotogalerii pod článkem.
Diskuze